A köznevelési rendszer átalakítása során a kormány eredeti elképzelése az volt, hogy minden önkormányzati oktatási intézmény fenntartását és működtetését állami kézbe veszi. Az önkormányzatok kérésére azonban megadta a lehetőséget, hogy maguk döntsenek arról, tudják-e, akarják-e az iskoláikat működtetni. Közlemény.
November 15-ikéig a 3000 fő alatti települések képviselőtestületeinek a működtetés vállalásáról, a nagyobb lélekszámúaknak az államnak történő átadásáról kellett nyilatkozniuk.
Nyolcvanhárom kistelepülés jelezte, hogy iskoláját szeretné működtetni, míg a 3000 főt meghaladó lélekszámú települések közül 227 képviselőtestület döntött úgy, hogy e feladatot is az államra bízza.
A felmentésre irányuló kérelmeket az önkormányzatok gazdasági körülményeit és bevételeinek nagyságát mérlegelve a tárcaközi bizottság arra tett javaslatot, hogy az állam - a jogszabályban rögzített feltételekkel - vállalja át a felkínált intézmények működtetését, és biztosítsa minden gyermek egyenlő hozzáférését a magas színvonalú neveléshez, oktatáshoz.
Az, hogy viszonylag sok közepes és nagyváros iskoláinak működtetési jogát az államra ruházza, jól láttatja, hogy a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok a kötelezően ellátandó feladataik folyamatos alulfinanszírozásával milyen lehetetlen helyzetbe hozták az önkormányzatokat.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság)