Sikert sikerre halmoznak a magyar diákok a nemzetközi tanulmányi versenyeken. A 10. osztályos Sályi Gergő első helyezést ért el a napokban megrendezett kémiai diákolimpián. Galgóczi Gábor szintén a legjobbnak járó díjat hozta el exobolygókkal foglalkozó dolgozatával egy középiskolásoknak kiírt lengyelországi versenyen.

A törökországi Ankarában rendezték meg a 43. kémiai diákolimpiát, ahonnan a magyar csapat tagjai összesen 1 arany, 2 ezüst és 1 bronzérmet hoztak el. Sályi Gergő, az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium tanulója május 27-én Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkártól vette át az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny első helyezettjének járó díjat, de idén megnyerte az Irinyi János Országos Kémiaversenyt, a Szegedi Egyetem szervezésében megrendezett VegyÉszTornát, és a nyertes csapat tagja volt a Kémia Éve alkalmából meghirdetett televíziós Delta-vetélkedőnek. Sályi Gergő felkészítő tanára Villányi Attila.

A magyar diákok közül Sveiczer Attila, a budapesti Eötvös József Gimnázium és Pós Eszter Sarolta, az ELTE Radnóti Miklós Gimnázium 12. osztályos tanulója ezüstérmes, Batki Bálint, az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium 12. osztályos tanulója pedig bronzérmes lett.

Szintén remekelt az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium másik diákja, Galgóczi Gábor, aki a First Step to the Nobel Prize in Physics (Első lépés a fizikai Nobel-díj felé) elnevezésű középiskolai versenyen szerezte meg az első helyet. A lengyel szervezésű találkozót a diákolimpia kiegészítésére indították útjára, célja, hogy önálló kutatómunkára ösztönözze a fiatalokat. Galgóczi Gábor a 670 fényévnyire, a Herkules-csillagképben lévő HAT-P-14b katalógusjelű, a 228 fényévnyíre, az Ikrek (Gemini) csillagképben található HAT-P-20b és a 956 fényévnyire, a Hiúz-csillagképben (Lnyx) elhelyezkedő XO-4b exobolygókat figyelte meg. A méréseket a Polaris Csillagvizsgálóban és az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetének piszkés-tetői állomásán végezte el.

A verseny fődíjasa kutatóútra szóló meghívást kap, amellyel egy hónapon át folytathatja a dolgozatában megkezdett munkát a Lengyel Tudományos Akadémia vagy a vezető lengyel egyetemek egyikén.

(Magyar Csillagászati Egyesület, MTI)