Minden első osztályos gyermek zavartalan iskolakezdéséről gondoskodik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. A tankötelesség szabályainak változása nem okoz kezelhetetlen nagyságrendű növekedést az első osztályosok számában.
Tavaly 100182 gyermek kezdte meg az iskolai tanulmányait a 2012/2013-as tanévben, azonban a köznevelés rendszere kb. 120000 fő befogadására már most képes.
A hatályos törvény szerint: a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik.
A tényleges iskolakezdésnél – csakúgy, mint korábban - nem az életkor, hanem az iskolaérettség a meghatározó, így az óvodavezetője vagy a vizsgálatot végző szakértői bizottság javaslatára a gyerekek óvodai nevelésének ideje egy, kivételes esetekben két évvel meghosszabbítható.
Az iskolaérettségi vizsgálat szigorú szakmai protokoll szerint zajlik, a sajtóban megjelent állításokkal ellentétben kizárólag a gyermek érdekeit szolgálja. Egy iskolaérett gyermek számára ugyanis az óvodai idő meghosszabbítása legalább annyira káros, mint az idő előtti iskolakezdés. A cél, hogy a gyermek a fejlődésének leginkább megfelelő közegbe kerüljön.
Az agglomerációs zónában lévő, a jó hírnévnek örvendő vagy éppen divatos intézmények sok éve folyamatos létszámgondokkal küzdenek, túljelentkezés esetén eddig is sorsolással döntöttek a felvételről. Mivel a felvételkor a körzetben élő gyerekek elsőbbséget élveznek, az oktatásirányítás előtt nem ismeretlen az a „kreatív gyakorlat”, amikor is más kerületekben, településen élő családok a kiszemelt iskola körzetébe jelentik be gyermeküket.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a beiratkozás lezárását követően összesíti az adatokat és jelzi az állam, valamint a működtetésért felelős önkormányzatok felé az esetleges férőhely-hiányt, hogy orvoslására közösen keressenek megoldást
(Emberi Erőforrások Minisztériuma Köznevelésért Felelős Államtitkárság)