2011. április 9-én rendezik az első Európai Tehetségnapot, amelynek jegyében csütörtöktől kétnapos Tehetséggondozó EU Elnökségi Konferencia zajlik Budapesten. A konferenciát, amelyre 20 ország több mint 300 résztvevője érkezett, Pálinkás József, az MTA elnöke nyitotta meg, Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár pedig a Nemzeti Tehetséggondozó Programot mutatta be előadásában.
'Mindenki tehetséges lehet valamiben. Ha növelni kívánjuk hazánk és Európa egésze versenyképességét, ki kell aknáznunk legnagyobb természeti erőforrásunkban, az emberi tehetségben rejlő lehetőségeket.' Ez a felismerés hozta létre az együttműködő Tehetségpontok magyarországi és kárpát-medencei hálózatát, és e gondolattól indítva rendezik meg a budapesti EU Magyar Elnökségi Konferenciát.
A konferenciát megnyitó Pálinkás József üdvözlő beszédében hangsúlyozta a természettudományos tárgyak oktatásának fontosságát, a műszaki és a természettudományos kutatás és fejlesztés utánpótlásának nevelését. Külön kiemelte a Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programját, amelynek célja a külföldön dolgozó tehetséges fiatal magyar kutatók hazahívása. A program nyertesei az MTA által biztosított támogatásból ígéretes kutatási programokra hozhatnak létre új kutatócsoportokat.
Hoffmann Rózsa államtitkár asszony beszélt a hazai tehetséggondozás megerősítését szolgáló Nemzeti Tehetség Programról, valamint az iskola és a pedagógusok ezzel kapcsolatos feladatairól. A program két éve indult, ez idő alatt 60 ezer diákot ért el. Hoffmann Rózsa továbbá értékelte a magyarországi tehetséggondozó hálózat és a tehetségek segítésében részt vevő szervezetek munkáját, és külön hangsúlyozta azt a magyar kezdeményezést, amely hivatalosan is Európai Tehetségnappá kívánja nyilvánítani március 25-ét, Bartók Béla születésnapját.
Csermely Péter professzor, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke az Európai Unió Szociális Alapjának támogatásával megvalósuló Magyar Géniusz Programról szólt, amelynek keretében több mint 400 tehetségpontban húszezer fiatal tehetségének kibontakozását segítik a szakemberek. A konferencia alkalmából a Géniusz könyvek sorozatban jelent meg a legjobb európai tehetséggondozó gyakorlatokat bemutató kötet magyar és angol nyelven.
Az Európai Bizottság képviseletében Stefaan Hermans, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatóságának osztályvezetője ismertette az Európai Unió 2020 Stratégiájában az innováció és a kreativitás megjelenítését, a tehetségsegítés egész Európa versenyképességét növelő szerepét.
A Lengyel Kormány képviseletében – és egyúttal a következő európai tehetséggondozási konferencia házigazdájaként -- Mirosław Sielatycki, a lengyel Nemzeti Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára ismertette a lengyel tehetséggondozás aktuális kérdéseit. A délelőtti plenáris ülést fiatal tehetséges zeneművészek előadása színesítette.
A délutáni ülésen Andor László az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és a társadalmi kohézióért felelős biztosa a tehetséggondozás és a társadalmi tőke növelésének kérdéseiről, Leo Pahkin, a Finn Nemzeti Oktatási Tanács tagja a finn átfogó tehetséggondozási modellről ad elő. Johanna M. Raffan a European Council for High Ability (ECHA) tevékenységében a civil szempontok érvényesüléséről fog szólni.
A napot három párhuzamos tematikus szekcióban folyó vita zárja majd. Az egyes szekciók munkáját a szakterület neves magyar és külföldi szakértői koordinálják.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)