Hétfő reggel 8 órától a középszintű informatika gyakorlati vizsgájára, míg 14 órától az ének-zene, valamint egyes művészeti tárgyak középszintű írásbeli érettségi vizsgájára kerül sor.
Országszerte rendben megkezdődött a középszintű informatika gyakorlati vizsga. Rendkívüli eseményről nem érkezett bejelentés.
Informatikából középszinten 1.101 helyszínen 26.108 vizsgázó tesz érettségi vizsgát. Magyarul 1.070 helyszínen 25.611, míg 31 helyszínen 497 vizsgázó 7 különböző idegen nyelven (angol, francia, horvát, német, román, spanyol, szerb) tesz érettségi vizsgát. A középszintű informatika gyakorlati vizsga 180 perces, az elérhető maximális pontszám 120 pont. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg az egyes feladatok között, és a megoldások sorrendjét is maguk határozhatják meg. A gyakorlati vizsgát számítógépteremben kell lebonyolítani.
A feladatsorok tematikája a következő: szövegszerkesztés; táblázatkezelés; adatbázis-kezelés; prezentáció, grafika, weblapkészítés. Vizsgázónként szükséges segédeszközök: számítógép a megfelelő szoftverekkel (a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja), vonalzó (a vizsgázónak kell hoznia). A vizsgázó a vizsgát megelőző tanévben központilag jóváhagyott (az iskola által kihirdetett) szoftverek használatával vizsgázhat.
Ének-zene vizsgatárgyból középszinten 255 helyszínen 648 vizsgázó tesz érettségi vizsgát.
Az ének-zene vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető. Az írásbeli vizsga során két feladatlapot kell megoldaniuk a vizsgázóknak. A feladatlapok témakörei a következők: I. feladatlap: zenefelismerés, II. feladatlap: zenetörténeti szövegalkotás; általános zenei alapismeretek; dallamátírás. A vizsgát az I. feladatlap (20 perc) megoldásával kell kezdeni. A vizsgadolgozatokat a 20. perc leteltével összegyűjtik. Ezután kerülhet sor a II. feladatlap (100 perc) kiosztására és megoldására. A vizsgázó a II. részen belül a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg az egyes feladatok között, és megoldásuk sorrendjét is megváltoztathatja. Vizsgacsoportonként szükséges segédeszköz: a feladatsor hanganyagának lejátszásához szükséges egy CD-lejátszó, amelyet a vizsgát lebonyolító intézmény biztosít.
Művészeti vizsgatárgyak:
Ábrázoló és művészeti geometria vizsgatárgyból középszinten 11 helyszínen 127 vizsgázó tesz érettségi vizsgát. Az ábrázoló és művészeti geometria vizsga középszinten 150 percig tart. Az írásbeli vizsga feladatai a főbb anyagrészek (axonometria, perspektíva, két képsíkos rendszer) közül legalább kettőnek a legfontosabb elemeit tartalmazzák. Az elérhető maximális pontszám 100 pont.
Művészettörténet vizsgatárgyból középszinten 99 helyszínen 412 vizsgázó (közülük 1 helyszínen 3 vizsgázó olasz nyelven) tesz érettségi vizsgát. A művészettörténet vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 120 perces, és maximálisan 100 pont szerezhető.
Az írásbeli feladatlapot 40-60%-ban a magyar, 40-60%-ban pedig az egyetemes művészettörténethez kapcsolódó feladatok, részfeladatok alkotják. Az egyetemes művészettel kapcsolatos feladatok döntően az európai kultúrára vonatkoznak, ezek kb. 20%-ában szerepelhet az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó kérdés.
A vizsgázó a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatja, valamint a feladatok megoldásához semmilyen segédeszközt nem használhat.
***
(Ének-zenéből és a művészeti tárgyakból csak középszinten lehet érettségi vizsgát tenni.)
(Informatika vizsgatárgyból az emelt szintű gyakorlati vizsga már korábban, 2012. május 14-én lezajlott.)
(Oktatási Hivatal)