Április 21-én és 22-én hetedik alkalommal rendezik meg hazánkban a Magyar Nemzeti és Nemzetközi Lifelong Learning Konferenciát. A tanácskozás szervezője az életen át tartó tanulást szorgalmazó Mellearn Felsőoktatási Hálózat, az eseménynek otthont adó veszprémi Pannon Egyetem valamint a Finn Nagykövetség.

A program témája, hogy milyen szerepe van a tudásháromszög, azaz az oktatás-kutatás-innováció kapcsolatának kialakításában a magyar felsőoktatásnak, s ez miként tükröződik az Európai Unió oktatási, képzési stratégiájában. A tanácskozás keretében a téma hazai és nemzetközi szakpolitikusai, elismert szakemberei, a legjelentősebb magyar egyetemek tanárai osztják meg tapasztalataikat a résztvevőkkel, köztük a gazdaság meghatározó szereplőinek képviselőivel. Megvitatják többek között az élethosszig tartó tanulás lehetőségeit, a digitális oktatás helyzetét.

A konferencia első napján Dux László a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkára a magyar felsőoktatás átalakításának alapelveiről beszélt. Mint mondta, hazánkban is egyre nagyobb jelentősége van az élethosszig tartó tanulásnak, részben a folyamatosan elöregedő társadalom, részben a korábban megtanult ismeretek elavulása miatt. Ezért a magyar felsőoktatásban a születések számának csökkenése miatt felszabaduló kapacitásokat érdemes ennek a szolgálatába állítani. Az Európai Unióban is a korábbinál nagyobb hangsúlyt kap a felnőttképzés, amit a munkaerőpiac igényeihez alkalmazkodva kell átalakítani. Ezt fogalmazták meg múlt heti, Budapesten megtartott uniós konferenciájukon a felsőoktatást irányító szakemberek is – hangsúlyozta Dux László.

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Oktatásért Felelős Államtitkárság)