Közel kétszázan vesznek részt azon a konferencián, amelyen a NEFMI Oktatásért Felelős Államtitkársága által, tavaly decemberben meghirdetett TÁRS-program (Társadalmi Szolidaritás Program) tapasztalatait összegzik a szakemberek és a nyertes intézmények pedagógusai, diákjai. Az iskolai közösségi szolgálatot megismertető és népszerűsítő program szervesen illeszkedik az Európai Bizottság határozatához, mely 2011-et az Önkéntesség Európai Évének nyilvánította.
Az elmúlt húsz esztendőben hazánkban folyamatosan csökkent a szociális és társadalmi összetartozás érzése, az egymás iránti bizalom. A világ számtalan pontján meghonosodott önkéntes mozgalom nálunk kevésbé ismert az ifjúság körében, ezért a Magyarországi Önkéntesség Fejlesztési Stratégiája (2007-2017) megfogalmazta, hogy kormányzati szinten elsősorban az oktatási ágazatnak kell motiválnia a fiatalokat. Jelenleg a 14 év feletti népesség 40 százaléka vesz részt önkéntes tevékenységben, a stratégia célkitűzései szerint 2017-re ezt 60 százalékra kell növelni. A készülő közoktatási törvény koncepciójában szerepel az iskolai közösségi szolgálat bevezetése:
„Az érettségi vizsga megkezdésének feltétele a középiskolai végbizonyítvány megszerzése, amelynek tartalmaznia kell, hogy a tanuló legalább 50 óra közösségi szolgálatot végzett.” A Társ-program keretében a 355 pályázóból a rendelkezésükre álló három hónap alatt 148-an valósíthatták meg elképzeléseiket. A 9-12 évfolyamon tanuló diákok pedagógus vezetésével egyénileg vagy csoportosan, személyenként minimum 30 óra közösségi szolgálatot vállaltak és teljesítettek tanórán kívüli foglalkozás keretében. A feladathoz kapcsolódva az iskolák felderíthették, hogy milyen lehetőségek adódnak a rászorulók megsegítésére. Voltak olyanok, akik szociális otthonban, gyermekotthonban, kórházban segítettek a rászorulóknak, mások idős, fogyatékos emberekkel foglalkoztak.
A programról DVD és egy kiadvány készült, mely segítséget nyújthat a pedagógusoknak és a diákoknak az önkéntes munkához. Az Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága az „Iskolai közösségi szolgálat – TÁRS – program” című kiadványt és a „Követhető minták a TÁRS - program alapján” című DVD-t minden középiskola számára elküldi postán. A konferencián a témához kapcsolódó előadásokat tartanak a szakterület legjelesebb képviselői: Habsburg György a Magyar Vöröskereszt elnöke, Velkey Balázs a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium programvezető tanára, Velkey György, Kórház Szövetség elnöke, Vad Lilla, a Magyar Református Szeretetszolgálat koordinátora, Mayer József, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet tudományos munkatársa, Molnár-Bánffy Kata, a MOL volt szponzorációs igazgatója, Kerpen Gábor, a Wekerle Sándor Alapkezelő programigazgatója és Puskás Balázs az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet munkatársa.
A konferencián beszámolnak munkájukról a nyertes pályázók, a soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola, a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium, a budapesti Patrona Hungariae Általános Iskola, Gimnázium, Diákotthon és AMI, a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium, valamint a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium diákjai és pedagógusai.
A nap egyik különlegessége a szolnoki Műszaki Szakközépiskola- és Szakiskola Pálfy Tagintézményének és a tanulásban értelmileg akadályozott és autista tanulók Liget Otthonának közös produkciója, melynek keretében A kis herceget adják elő a diákok.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság)