A pedagógusok nagyobb anyagi megbecsülése jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy az óvodások és az iskolások az ország minden pontján egyformán jó, magas színvonalú nevelésben-oktatásban, a korábbinál is nagyobb figyelemben részesüljenek. A pedagógushivatást támogató előmeneteli rendszer kiszámítható és biztonságos életutat, tisztességes bérezést biztosít a pedagógusoknak.

Az oktatásirányítás - elődeinek gyakorlatával ellentétben - a köznevelés átalakításáról folyamatos és széles körű szakmai és társadalmi egyeztetést folytatott: már a törvény koncepcióját is vitára bocsátotta. Ez a nyitottság az egyes intézkedések bevezetése során mindvégig megmaradt. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a folyamatos együttműködés kereteit meghatározó megállapodást írt alá az ágazat hat szakszervezete közül öttel, köztük a pedagógusok reprezentatív érdekvédelmi szervezetével.

Az új köznevelési törvény gyökeres szemléletbeli fordulatot hajtott végre az által, hogy kimondja: a köznevelés közszolgálat, nem piaci elven működő szolgáltatás. Az európai társadalmakat szervező normákat megjelenítve értékelvűvé, de ideológiailag semlegessé tette a nevelést, oktatást. Ezek a változások annak az oktatási programnak a céljait követik és formálják intézkedésekké, amelynek valóra váltásához a kormány a választópolgárok kétharmadától négy éve felhatalmazást kapott.

Az állam a köznevelés egészéért nagyobb felelősséget és irányító szerepet vállal annak érdekében, hogy kiegyenlítse a gyerekeket és a tanárokat egyaránt sújtó igazságtalan különbségeket.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

A köznevelés rendszere az önkormányzatok és az állam között létrejött új típusú feladatmegosztást követően megőrizte sokszínűségét. Teljes tanszabadságot biztosítva a korábbiaknál lényegesen jobb és biztonságosabb finanszírozással működnek mind az állami, mind az egyházi és a magánintézmények. A szülők szabadon dönthetnek arról, hogy gyermekük milyen intézménybe járjon.

Az állami intézményfenntartó központ egyéves működése alatt már jelentős eredményeket ért el a kijelölt célok megvalósításában. Kiszámítható, átlátható és tervezhető viszonyokat teremtett, gondoskodott az egységes tanügyi irányításról, lényegesen javította az iskolák szaktanári ellátottságát, minden pedagógus számára hozzáférhetővé tette a szakmai támogatást a kistelepüléseken is.

Az egységes tartalmi szabályozás bevezetésével a kormány garantálta a felnövekvő nemzedék számára az alanyi jogon járó műveltségi alap, a korszerű és versenyképes tudás megszerzésének lehetőségét.  Az új Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek tág teret nyitnak a pedagógusok módszertani szabadsága előtt. A tankönyvellátás változásai, a fokozatosan ingyenessé váló tankönyvek biztosítása nyilvánvalóvá teszik, hogy a kormány a gyermekek, a családok érdekeit képviseli, nem a profitorientált cégekét.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

A 2013. évhez képest 13 százalékkal több forrást biztosít a köznevelés működésére. Míg a köznevelési kiadásokra a szocialisták 2006-ban 1 063 453 millió forintot, addig a jelenlegi költségvetés 2014-ben 1 260 518 millió forintot fordít a köznevelésre.

Míg 2003 és 2009 között 17 448 pedagógus (10 %!) veszítette el állását, 2010-től nem volt  létszámleépítés. A pályán dolgozók száma még a nyugdíjba vonulókénál is kisebb mértékben csökkent. 

A Nemzeti Pedagógus Kar, amely az állami intézményrendszerben dolgozó pedagógusokból álló szakmai érdekvédelmi szervezet, lehetővé teszi minden ilyen intézményben dolgozó pedagógus számára az aktív szakmai részvételt. Döntései szakmai kérdésekben a demokrácia szabályai szerint, a többségi vélemény érvényre juttatásával fognak megszületni. 

A tanári pálya vonzóvá tételét az idén első ízben a 437 hallgatónak kiosztott (havi 25-75 ezer forintos) Klebelsberg Képzési Ösztöndíj is segíti.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

A kormány méltó élet- és munkakörülményeket teremtett a pedagógusok számára. Az új előmeneteli rendszer szeptemberi bevezetésekor 160 ezer pedagógus átlagosan 34 százalékos béremelésben részesült, amelyet 2017-ig minden tanév kezdetén jogszabályba foglalt újabb bérnövekedések fognak követni. Az értékállóságot garantáló számítási módnak köszönhetően a pedagógusbérek ez év januárjától is további 8-10 ezer forinttal emelkedtek.
A kormány intézkedései beszédesen bizonyítják, hogy az állam végre valóban tiszteli és megbecsüli a tanárembereket, hosszú távon számít rájuk Magyarország megújításában.

(Emmi, Köznevelésért Felelős Államtitkárság)