Az érettségihez szükséges közösségi szolgálat bevezetését és megszervezését segíti az az internetes portál és módszertani útmutató, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárság az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel közösen dolgozott ki az iskolák, befogadó intézmények, diákok és szüleik számára. Közlemény.
Az új nemzeti köznevelésről szóló törvény a korábbinál nagyobb figyelmet fordít a nevelésre, a társadalmi szolidaritás, az egymás iránti felelősségérzet erősítésére. Ezért az érettségi megszerzését minden magyar diák számára ötven óra közösségi munka teljesítéséhez köti. A rendelkezés a 2016. január 1-je után érettségire jelentkező tanulókra vonatkozik.
A közösségi szolgálat célja, hogy a felnövekvő nemzedékek körében szemléletváltás következzék be a szűkebb és tágabb környezetükhöz, a rászorulókhoz és a közjóhoz fűződő viszonyukban. A közösségi munka során a diákok megtapasztalhatják, hogy az ember élete gazdagabbá válik, ha segítőkezet nyújtanak a környezetükben élő rászorulóknak. A tevékenység során kialakuló szociális érzékenység hozzásegíti őket ahhoz, hogy tudatos, felelősségteljes állampolgárrá váljanak.
A közösségi szolgálat zökkenőmentes bevezetése és működése érdekében az EMMI Oktatásért Felelős Államtitkársága – az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel közösen – módszertani útmutatót állított össze, mely a közösségi szolgálatra vonatkozó jogszabályokat, a szervezéséhez szükséges hasznos információkat és tudnivalókat, valamint az iskolai adminisztrációt segítő iratmintákat, sablonokat és dokumentumokat tartalmazza.
2012. október 12-től indul az a Közösségi Szolgálati Portál (www.kozossegi.ofi.hu), amely az iskolák és a diákokat befogadó intézmények (szociális intézmények, beteg, vagy csak magányos idős emberek, stb.) egymásra találását segíti egy részletes adatbázis alapján, illetve egy összetett kereső felületen keresztül. Az internetes oldal ezenkívül lehetőséget biztosít a befogadó intézmények számára bemutatkozó anyagok megjelentetésére, az iskolák számára projektbeszámolók, élmények, ötletek internetes megosztására, továbbá itt lesz elérhető a módszertani útmutató is.
A magyar kormány a közösségi szolgálat bevezetésének támogatására az új Széchenyi Terv keretében komoly forrást biztosított pedagógusok képzésére, illetve a program teljes lebonyolítására.
Az iskolai közösségi szolgálat bevezetése és működtetése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország minden polgára egymás iránt felelősséget érző emberek közösségévé váljék.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság)