Valamennyi érintett szereplő egyetértésével elkészült a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága által kidolgozott, az új felsőoktatási törvény alapelveit és feladatait, a felsőoktatás jelenlegi hibáit felsoroló dokumentum. A teljes konszenzus egy hosszú egyeztetési és tárgyalási sorozat alapján jött létre.

Amennyiben a jövő héten a kormány is igent mond a tervezetre, akkor megkezdődhet a jogi normaszöveg megalkotása. Az államtitkárság úgy tervezi, hogy a tavaszi ülésszak alatt az Országgyűlés elé kerül a törvényjavaslat, és kedvező döntés esetén már 2011 szeptemberében életbe léphet az új szabályok egy része.

A dokumentum a felsőoktatás egyik legfőbb problémájaként nevezi meg: az oktatás színvonalának csökkenését, az oktatói és hallgatói teljesítmények egyenetlenségét, az átláthatatlan, ellentmondásos szabályozást.

Az alapelvek sorában kimondja: a magyar felsőoktatás a közjót szolgáló intézményrendszer, a minőségi felsőoktatás az ország versenyképességének hajtóereje. Küldetése a nemzet szellemi és gazdasági fejlődésének megalapozása, célja a versenyképes tudás átadása, az emberiség tudásának gyarapítása, az egyén és a köz boldogulásának elősegítése.

Mint arról a kormany.hu is beszámolt február 4-én egyetértés alakult ki a kormány, a diákszervezetek és a felsőoktatási intézmények képviselő között a felsőoktatási törvényt előkészítő dokumentumokról azon az egyeztetésen, amelyet Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter kezdeményezésére tartottak a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban.

Nagy Anna kormányszóvivő a múlt heti egyeztetés után újságírók előtt felidézte, hogy néhány héttel ezelőtt a felek arról állapodtak meg, hogy két dokumentumot állítanak össze: egy problématérképet, amely összefoglalja a felsőoktatás előtt álló megoldandó kérdéseket, illetve egy, az alapelveket rögzítő anyagot. A dokumentumok elkészültek, „ezek összefésüléséből” összeállt az a két végleges anyag amiről tárgyaltak a résztvevők. Teljes egyetértés volt azt illetően, hogy nagy szükség van új felsőoktatási törvényre - mondta a kormányszóvivő. A kormányszóvivő az új felsőoktatási rendszer alapelvei közül kiemelte, hogy a felsőoktatásnak a közjót kell szolgálnia, illetve azt a versenyképesség szolgálatába kell állítani. Nagyon bízunk abban, hogy a folyamat végén megszülető felsőoktatási törvényt mindenki magáénak érzi majd, és olyan lesz, amivel mindenki egyetért; a törvényjavaslat kidolgozása ennek jegyében fog történni - fogalmazott Nagy Anna.

A dokumentumot mellékelten csatoltuk.

(kormany.hu)