Csaknem egymilliárd forintos program indul pedagógiai szaktanácsadói képzésre – jelentette be a köznevelésért felelős államtitkár.

Hoffmann Rózsa a sajtótájékoztatón kiemelte: felgyorsult a köznevelés megújítása, és az átalakítások részeként "újjáélesztik" a szaktanácsadói szolgáltató rendszert, amelyet eddig nem szabályozott egységes szakmai protokoll, és a pénzügyi források is bizonytalanok voltak.

 A szaktanácsadók képzését az államtitkár különösen fontosnak nevezete, mivel szeptembertől az új Nemzeti alaptanterv szerint kezdődik meg a tanítás. Hozzátette: az új típusú szaktanácsadói szolgáltatások fontos eleme a pedagógusok munkájának támogatása. A részletekről szólva elmondta: nem főállású szaktanácsadókra gondolnak, hanem azokra, akik a mindennapi gyakorlatban most is benne vannak, és mesterpedagógus minősítést kapnak.

A program több évre szól, és ezres nagyságrendű szaktanácsadói létszámról van szó. A most mintegy 17-18 ezer szaktanácsadói látogatást magában foglaló, csaknem egymilliárd forint értékű "pilot programot" az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) közbeszerzés keretében bonyolítja le. A program keretében 800 szaktanácsadó-jelölt képzése valósulhat meg.

A jelentkezéseket szerdától várják, a résztvevők a program során április 15. és augusztus 31. között szaktanácsadói tevékenységre felkészítő képzésben részesülnek, a részvétel ingyenes.

Kaposi József, az OFI főigazgatója kifejtette: most felkészítik azokat a szaktanácsadókat, akik jövőre már a kiválasztott iskolákban kezdik meg a munkát. A főigazgató személyi trénerhez hasonlította a leendő szaktanácsadókat, akik segítik a pedagógusokat a mindennapos munkában. Rámutatott: a projekt alapján új továbbképzési rendszerben gondolkodnak, és az eddigi "kínálatvezérelt" továbbképzési rendszert át szeretnék alakítani "keresletvezéreltté", azaz olyan képzéseket javasolnak, amelyek a pedagógusok életpálya-modellben való jobb teljesítését teszik lehetővé. Az érintettek jövőre vagy órakedvezményt, vagy külön díjazást kapnak a szaktanácsadói munkáért, ennek összegét most kalkulálják - fűzte hozzá.

Pompor Zoltán szakmai vezető arról beszélt, hogy a fő cél a jó gyakorlatok feltárása, és erre épülne az új típusú szaktanácsadói szolgáltatások kialakítása. A szükségleteket felmérő és fejlesztő, értékelő látogatások szeptember és december között lesznek, míg a mentoráló látogatásokat 2014 szeptember és december között tartják. A projekt keretében húszféle szaktanácsadói képzés fejlesztését és akkreditációját tervezik.

Hoffmann Rózsa újságírói kérdésre – amely az LMP-hez tartozó Osztolykán Ágnes parlamenti képviselő keddi sajtótájékoztatóján elhangzottakra vonatkozott – adott válaszában hangsúlyozta: az oktatásban nem helyes út a sztrájk. Felidézte, hogy a hat szakszervezet közül öttel sikerült megállapodni, és szerdán folytatódnak az érdekvédőkkel a tárgyalások. A nagy többség úgy látja, hogy a munkabeszüntetésnek nincs értelme, jogosultsága, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) az a szakszervezet, amelyik úgy gondolja, hogy sztrájkolni kell, "mert szörnyű dolgok történnek".

Hoffmann Rózsa szerint ha egy ellenzéki politikus ilyen nyíltan beáll a sztrájkot hirdető szakszervezet mellé, és annak elnöke rendszeresen megjelenik olyan ellenzéki megmozdulásokon, amelyek kimondott végső célja, hogy a kormány megbuktassák, akkor ez önmagáért beszél. Az államtitkárnak tanáremberként is az az álláspontja, hogy az oktatás világában a sztrájk nem helyes út, hiszen az oktatás alapvetően a gyerekekért van. Kiemelte: az elindított változások a gyerekek érdekét és a pedagógusok felemelését szolgálják. Megjegyezte: jogkövető állampolgárként, politikusként nem vonja kétségbe a szakszervezeteknek azt a jogát, hogy szabályozott keretek között sztrájkoljanak.

(MTI)