A Nemzeti alaptanterv (NAT) a nemzeti köznevelési törvény után a második legfontosabb dokumentum, amely a vállalt határidőn belül készült el – hangsúlyozta Hoffmann Rózsa keddi sajtótájékoztatóján, Budapesten.
Mint az államtitkár elmondta: az elkészült alaptanterv a köznevelési rendszer alapvető átalakítását jelenti. Ezzel a dokumentummal ugyanis visszatérnek ahhoz a szabályozáshoz, mely korábban az oktatási munka fontos iránymutatója volt, és melyet 2003-ban megszüntetett az akkori kormány. Emellett természetesen – tette hozzá – megőrzik mindazt, ami jó és értékes volt a korábbi alaptantervben.
A NAT azokat a közműveltségi követelményeket jeleníti meg, melyeket mindenkinek meg kell tanulnia, hiszen a közös kultúra és a közös nyelv az, mely az összetartozást szimbolizálja – húzta alá az államtitkár.
Hoffmann Rózsa arról is beszélt, hogy a társadalom által megfogalmazott követelményeket is beépítették az alaptantervbe, így jelenik meg például a pénzügyi ismeretek oktatása.
Nagy ütemben készül a kerettantervek gyűjteménye is – a dokumentumok szerepét a köznevelési törvény jelöli ki - melyek már óraszámokba lebontva tartalmazzák a konkrét tananyagot.
Az államtitkár beszélt a következő lépésről is, mely a tantervhez illeszkedő új tankönyvek megalkotása lesz. Hozzátette, hogy ezzel együtt 2013. szeptember elsejével indulhat el teljes valójában az új köznevelési rendszer.
Arra is kitért, hogy a NAT megalkotását viták sorozata kísérte, azonban társadalmi és szakmai egyeztetések eredményeként minden vitatott kérdésre sikerült megoldást találni. Ezt fémjelzi a védnöki testület állásfoglalása is – szögezte le.
A sajtótájékoztató végén az államtitkár jelezte, hogy egy ezer fő részvételével elkészített közvélemény-kutatás eredményét pénteken fogják a sajtó rendelkezésére bocsátani, melyből világosan kiderül majd, hogy a NAT társadalmi támogatottsága kiemelkedően nagy.
(kormany.hu)