2011. június 28-án, kedden befejeződtek a 2010/2011. tanév május-júniusi érettségi vizsgái. Ez volt a 14. vizsgaidőszak a kétszintű érettségi vizsgarendszerben. Az idei tavaszi érettségi vizsgákon mintegy 141 000 fő tett legalább egy vizsgatárgyból valamilyen fajta érettségi vizsgát.
A vizsgázók együttesen 473 800 vizsgát tettek le, továbbá vizsgáikhoz 58 800, már előzőleg megszerzett vizsgaeredmény beszámítását kérték, így érettségi bizonyítványaikba, tanúsítványaikba mintegy 532 600 vizsgaeredmény került. A diákok választásaik alapján, középszinten 192 tárgyból, emelt szinten 57 tárgyból vizsgáztak.
Májusban 16 napon át, 1343 vizsgahelyszínen zajlottak az írásbeli vizsgák; majd június 2-ától 8-áig 139 vizsgahelyszínen 2012 tantárgyi bizottság előtt került sor az emelt szintű szóbeli vizsgákra; végül az érettségik a középszintű szóbeli vizsgákkal június 14-étől 28-áig 1188 vizsgahelyszínen 3706 vizsgabizottság előtt zajlottak, fejeződtek be.
Az érettségivel kapcsolatos tényleges, pontos adatok összegzése és az eredmények összesítése még a következő időszak feladata.
A vizsgabizottságok, az iskolák a következő napokban, héten még dolgoznak ill. dolgozhatnak: számos helyen még véglegesíteniük kell a vizsgaeredményeket, le kell zárniuk a vizsgadokumentumokat, el kell készíteniük a különböző összesítő kimutatásokat, rögzíteniük kell az érettségi szoftverben az eredményeket, az érettségivel kapcsolatos adatokat és meg kell küldeniük az eredményeket, a kiadott bizonyítványok, tanúsítványok, törzslapkivonatok adatait a központi érettségi nyilvántartásba. Erre – a vizsgabizottság munkájának lezárása után – 5 munkanap áll rendelkezésükre. Mindezen feladatok teljes befejezése tehát július 5-éig várható. Mindemellett a következő héten tarthat még a jogorvoslatok elbírálása is.
Ezért jelenleg az érettségi vizsgák „eredményeiről”, minősítéseiről még nem lehet beszámolni. De – éppen az elektronikus rögzítés eredményeként – várhatóan július 12-e körül már rendelkezünk a vizsgák eredményeire vonatkozó legfontosabb adatokkal is, és ezeket a szokásos formában és módon közzétesszük majd honlapunkon.
Az észrevételekről és a jogorvoslati eljárásról: Az írásbeli vizsgadolgozatokat a javítás után a vizsgázók megtekinthették, és a javítással kapcsolatban – a vizsgaszabályzatban meghatározott esetekben és módon – észrevételt nyújthattak be. Az emelt szintű vizsgák szervezésének rendje szerint az ilyen írásbeliknek mind a javítása, mind az azokkal kapcsolatos észrevételek elbírálása az emelt szintű vizsgákat szervező kormányhivatalokban, központilag történik, így ezekről már most is rendelkezünk konkrét adatokkal. Ezek szerint ebben a vizsgaidőszakban minden korábbi vizsgaidőszaknál kisebb arányban, együttesen a dolgozatok mindössze 9,04 %-ában tettek észrevételt a javítással kapcsolatban az érettségizők. (Az elmúlt évben ez az arány 11,45% volt.)
A vizsgázó, illetve a kiskorú vizsgázó szülője az érettségi vizsgabizottság döntése ellen – az eredményhirdető értekezletet követő 3 munkanapon belül, kizárólag jogszabálysértésre hivatkozással – törvényességi kérelmet nyújthat be az iskoláján keresztül a vizsgaszervező kormányhivatalnak (ill. a kormányhivatal által működtetett vizsgabizottság esetén az Oktatási Hivatalnak) címezve. A kérelmet 3 munkanapon belül elbírálják, a döntésről értesítik az iskola igazgatóját, aki arról haladéktalanul tájékoztatja a vizsgabizottság elnökét.
Az érettségi vizsgák rendben lezajlottak.
Köszönjük az iskolák pedagógusainak és minden közreműködőnek az érettségi vizsgák lebonyolításában végzett eredményes és lelkiismeretes munkáját.
A sikeres érettségit tett, illetve érettségi bizonyítványt szerzett diákoknak gratulálunk, a továbbtanulóknak sikeres felvételit kívánunk!
(Oktatásért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)