Az óvodapedagógusok örömmel és tetszéssel fogadták a pedagógusok új előmeneteli rendszerét - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára Budapesten, miután óvodavezetőkkel és óvodai szakmai szervezetek vezetőivel találkozott.
Hoffmann Rózsa a sajtótájékoztatón utalt arra, hogy az óvodavezetők bruttó 30-70 ezer forintos bérnövekedésről számoltak be neki, ez meglátása szerint "tisztességes" emelés. Megjegyezte, hogy a jövőben másként kell szervezni a munkát, és az óvodavezetőknek is másként alakul a feladatuk. Felidézte, a találkozón elhangzott, hogy a pedagógusoknak ilyen nagyságrendű, több évre előre kiszámítható béremelésére eddig nem volt példa.
Az államtitkár elmondta, hogy miután ismertette a tanfelügyeleti rendszer és a pedagógiai munka minősítésének szakmai szempontjait „megnyugvással és tetszéssel" fogadták azokat az óvodapedagógusok. Az egyik óvodavezető, aki a tanfelügyelet kipróbálásakor már átesett az eljáráson kedvező tapasztalatokról számolt be.
Hoffmann Rózsa kiemelte: megerősödött benne, hogy "a magyar pedagógiai kultúra egyik csúcsa az óvodapedagógia, ahol (...) most sincsenek komoly gondok, mert erre a pályára olyan elhivatott emberek jönnek, akikben sok a szeretet, és akik nagyon sokat tudnak adni a gyerekeknek".
Elmondása szerint ellentmondásos véleményekről számoltak be az óvodavezetők a 3 éves kortól kötelező óvodáztatás tervezett bevezetésének fogadtatásáról. Akadt, aki szerint a szülők véleménye az, hogy 3 éves korban túlságosan korai kötelezővé tenni az óvodát, mások viszont elmondták, hogy még azok a szülők is üdvözölték a 2014-ben bevezetésre kerülő intézkedést, akik kisebb gyermekükkel otthon vannak.
Az államtitkár hangsúlyozta, európai tendencia a korai intézményes nevelés. Hozzátette a szabály kellően rugalmas, hiszen lehet felmentést kérni a hároméves kortól kötelező óvodába járás alól.
Kérdésre válaszolva Hoffmann Rózsa kijelentette: novemberre végeznek az óvodai férőhelyek számának felmérésével, annyit azonban már most is lehet tudni, hogy országosan több a férőhely, mint ahány 3-6 éves gyerek lesz jövőre. Megjegyezte: területi különbségek viszont vannak, ezért felmérik, melyek azok a térségek, ahol óvodát kell építeni vagy bővíteni. Mint mondta: uniós forrást is mozgósítanak annak érdekében, hogy egyetlen gyerek se legyen az országban, aki azért nem jut be óvodába, mert nincs számára férőhely.
Az államtitkár azon meggyőződésének is hangot adott, hogy „előbb-utóbb el fogunk oda jutni, mint a franciák és a finnek, hogy hároméves kortól minden gyereket visznek a szülők maguktól az intézményes nevelésbe”. Emlékeztetett arra: 2011-ben foglalták törvénybe a pedagógusok béremelését magába foglaló előmeneteli rendszert, most pedig azon munkálkodnak, hogy ezt minél előbb az oktatásban tevékenykedő többi dolgozó bére is emelkedjen.
Etelakyné Sarkadi Gabriella, a terézvárosi Szív utcai óvoda vezetője arról beszélt, hogy nagy örömükre szolgált a béremelés. Kitért arra: Hoffmann Rózsa megnyugtatta őket a felől, hogy a minősítési rendszerben olyan szakemberek bírálják majd el a munkájukat, akik maguk is gyakorló óvodapedagógusok.
Sáska Viktor XVI. kerületi óvodapedagógus azt mondta, talán az óvodapedagógusok jártak a legjobban a béremeléssel, az ő munkarendjük ugyanis nem sokban változott. Közölte, vannak olyan veszélyeztetett helyzetben élő gyerekek, akiknek "talán jobb is", hogy kötelező az óvodába járás hároméves kortól, ugyanakkor megnyugtatónak nevezte, hogy a helyi jegyzőtől lehet kérni az ez alóli felmentést.
(MTI/EMMI)