A közoktatási törvény koncepciója az iskolarendszer olyan horderejű változásait tervezi, amelyek a pedagógustársadalom egészét érintik. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága éppen ezért tartotta fontosnak, hogy az igazgatókhoz eljuttatott kérdőíveken keresztül kikérje az egész pedagógustársadalom véleményét.
1. Egyetért-e azzal, hogy az állam nagyobb felelősséget vállaljon a közoktatási intézmények fenntartásában?
2. Támogatja-e, hogy a pedagógus béreket és azok járulékait az állam egészében és közvetlenül finanszírozza?
3. Egyetért-e a pedagógusok állami alkalmazásával, a munkáltatói jogok egy részét továbbra is az igazgató hatáskörében tartva?
4. Az életpálya-modell feltételei mellett egyetért-e azzal, hogy a pedagógusok a törvényben megszabott heti munkaidő 80%-át kötelezően munkahelyi tevékenységgel töltsék, melyen belül az órarend szerinti foglalkozással lekötött óra nem lehet kevesebb, mint a jelenlegi kötelező óraszám, a szervezett nevelő-oktató munkához köthető valamennyi egyéb tevékenységre pedig az igazgató saját hatáskörében jelöli ki munkatársait.
5. Egyetért-e azzal, hogy a pedagógusok megtartott tanóráinak kötelező száma tanított szakjaitól, csoportjainak létszámától vagy egyéb szempontoktól függően differenciálható legyen?
Bár a visszaküldés határideje még nem járt le, a megkérdezettek több mint egyharmada már eljutatta válaszát, örömmel és köszönettel fogadták a közvetlen megkeresést.
Jövő hétre az államtitkárság összehívta a Közoktatási Tanácsot, hogy az egyes kérdésekben megismerje a szakmai valamint az érdekképviseleti szervezetek álláspontját is.
A kormány döntését követően megszülető törvénytervezetet az államtitkárság a jogszabályokban előírt módon valamennyi érintett szereplővel egyezteti.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)