Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkársága elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben a diákok nagy része tanulni szeretne a felsőoktatási intézményekben, pár forrófejű agitátor megakadályozza az órák megtartását. A szaktárca senki jogát nem vitatja el a szabad véleménynyilvánításra, azonban minden tiltakozónak tudnia kell, hogy mások jogait sem korlátozhatják, bármennyire is hisznek saját igazságukban. Közlemény.

A kormány teljesítette a hallgatók legfontosabb követeléseit, erről decemberben a felsőoktatásban tanulók legitim képviselőivel részmegállapodást írt alá. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájából, a Magyar Rektori Konferenciából és a gazdasági élet meghatározó szervezeteiből megalakult Felsőoktatási Kerekasztal képviselőivel az Emberi Erőforrások Minisztériuma folyamatosan egyeztet a még nyitott kérdésekről. E tárgyalások a demokratikus jogállam eljárásai szerint folynak. A jövő értelmiségétől elvárható, hogy ezen kereteken belül fejezze ki véleményét.

A kormány eltörölte a keretszámokat, és ennek következtében a bejutás egyetlen feltétele a megfelelő tudást tükröző elegendő pontszám elérése lett. Jelenleg 100.000 feletti a meghirdetett magyar állami ösztöndíjas helyek száma.

 Az kormány képviseletében a Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára és a sajtófőnöke részt vett 2013. február 5-én a Hallgatói Hálózat (HaHa) meghívására kezdeményezett, a felsőoktatás átalakításáról szóló kétórás, nyilvános fórumon, valamint válaszoltak a megjelentek kérdéseire. A találkozó azt követően jött létre, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, miután a kormány nevében január 21-én aláírt egy részmegállapodást a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, kijelentette, hogy a minisztérium nyitott a Hallgatói Hálózattal és más, civil kezdeményezésekkel, érdeklődő diákokkal való párbeszédre. A HÖOK, mint a kormány hivatalos, legitim tárgyalópartnere vállalta, hogy minden kétoldalú találkozót, valamint a részmegállapodással életre hívott Felsőoktatási Kerekasztal tárgyalást megelőzően, illetve azt követően bevonja és tájékoztatja a HaHa-t. Ezen túl a minisztérium tisztviselői is jelezték, mivel a felsőoktatás átalakítását nagy horderejű ügynek tekintik, a továbbiakban is készek a közvetlen párbeszédre a hallgatók szervezeteivel.

A kormány jelentős, 47 milliárd forintra rúgó pluszforrásokat biztosít idén a felsőoktatásnak, így nemhogy forráskivonás történik, hanem például olyan – az előző kormányhoz köthető – hosszú évek óta húzódó helyzeteket old meg, mint a PPP beruházások, és az egyes felsőoktatási intézmények csődközeli állapotát ellensúlyozandó adósságkonszolidáció. A formálódó új finanszírozási rendszerben az egyetemek, főiskolák oktatási, tudományos, kutatási autonómiáját továbbra is garantálja az állam.

Az adófizetők pénzével körültekintően bánó állam kötelessége, hogy gondoskodjék befektetéseinek megtérüléséről. A felsőoktatásban ezt szolgálják a hallgatói szerződések. A tanulás költségeit ténylegesen előteremtő társadalom joggal várja el, hogy a közpénzből tanuló fiatalok ne csak elkezdjék, hanem fejezzék is be tanulmányaikat, hogy a szerződésben rögzített ideig tudásukat az itt élő emberek javára is fordítsák.

A felsőoktatás megújításának célja a minőség javítása, hogy a hallgatók olyan diplomákat szerezzenek, amelyek a munkaerőpiacon értékesek, biztosítják elhelyezkedésüket.

A magyar kormány számos olyan intézkedést hozott és hoz a jövőben, amely a fiatalok elhelyezkedését, nagyobb anyagi biztonságát, jobb kereseti lehetőségét biztosítja. Az ország érdeke, hogy fiataljaink szülőföldjükön boldoguljanak, és a jobb élet reményében ne hagyják el családjukat, hazájukat.

(Oktatásért Felelős Államtitkárság)