A köznevelésben megfogalmazott célokról, az életbelépő változásokról és a megújulásról beszélt Hoffmann Rózsa „A tanév itt kezdődik!” című országos szakmai tanévnyitó konferencián.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára a köznevelési terület megújulásáról szólva emlékeztetett arra, hogy a magyar iskolarendszerben három évvel ezelőtt aggasztóan rossz egészségügyi állapotban voltak a gyerekek, romlottak a tanulmányi eredmények, s a pedagógusok megbecsültsége, az intézmények állapota sem volt megfelelő. Az államtitkár a megújulás céljaként a gyermekek, fiatalok fejlődésének előtérbe helyezését, a családok jólétét, a minőség állandó emelését jelölte meg.
Hoffmann Rózsa hangsúlyozta, megengedhetetlen, hogy a pedagógusok ugyanazért a munkáért eltérő bérezést kapjanak, csupán azért, mert az ország másik részében, más településen élnek ezért ezen is változtatni kívánnak. Felidézve az elmúlt évek jogalkotási folyamatát megjegyezte, hogy 2010 júniusa óta mintegy száz új vagy módosított jogszabályt alkottak. Mióta előtérbe került és nagyobb figyelem jut a nevelésre, mérhetően csökkent az iskolai agresszió mértéke és az iskolai hiányzások aránya - sorolta az államtitkár.
Hoffmann Rózsa álláspontja szerint egyértelmű és pozitív a fogadtatása a középiskolások körében az 50 órás közösségi szolgálatnak. Az idén már háromszor -két évfolyamot érint a mindennapos testnevelés bevezetése. Szeptembertől indul az erkölcstan és hit—és erkölcstan oktatása - említett egy másik változást, és szólt a hároméves kortól kötelező óvodáztatásról is, amely jövő szeptembertől lép majd életbe.
Az új tanévben folytatódik a tehetségprogram, amely arról szól, hogy ne kallódjon el egyetlen tehetség sem. Szeptembertől az általános iskolákban délutánonként 4-5 óráig maradnak iskolai programokon a gyerekek, ennek felel meg a pedagógusok 32 órában meghatározott kötött munkaideje, és ehhez rendelték a béremelést is. Ez több mint 80 ezer forintnyi többletet jelent a húszéves gyakorlattal rendelkező egyetemi végzettségű pedagógusoknak. Nincs még egy szakma, amelynél biztosított a béremelés értékállósága, és ennek alapja az, hogy a mindenkori minimálbérhez kötötték a bérek növekedését – hangsúlyozta az államtitkár.
Hoffmann Rózsa elmondta, a munkáját szeptemberben megkezdő tanfelügyelet nemcsak a pedagógust, hanem az intézményvezetőt és az egész intézményt ellenőrzik majd. A minősítési rendszer az előrehaladás egyes fokozatait határozza meg a pályán.
Az előadás utáni sajtótájékoztatón az államtitkár kérdésre válaszolva kifejtette: megegyeztek az egyházakkal a hit és erkölcstan finanszírozásának ügyében. Az iskolaigazgatók kinevezését firtató felvetésekre elmondta, a 455 kinevezés közül 430 egyértelmű volt, a többinél mérlegelnie kellett, és előtte alaposan tájékozódott.
Szavai szerint egy esetben volt plágiumgyanú, ott a pályázatot eredménytelennek nyilvánították, ezért új felhívást tesznek közzé. További kérdésre válaszolva az óvodai helyekről elmondta, pontosan felmérik a létszámot, és szeptemberre már várhatóan látható lesz, a tavaly megkezdődött óvodaépítési, bővítési programokon kívül van-e olyan hely, ahol a férőhelyek biztosításához további segítségre van szükség.
Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a pedagógusok munkaidejéhez kapcsolódva foglalkoztatási rendeletet tesznek közzé, amelyben pontosan szabályozzák a részletkérdéseket.
(MTI/Köznevelésért Felelős Államtitkárság)