Az Oktatásért Felelős Államtitkárság a Pedagógusok Világnapját megfelelő alkalomnak tartja arra, hogy felhívja a figyelmet a pedagógusok védelmére és munkájának fontosságára, hiszen nem kevesebb múlik a tanárokon, mint a jövő nemzedék sikere és boldogulása. Közlemény.

Hoffmann Rózsa államtitkár a Pedagógusok Világnapja alkalmából minden köznevelési intézménynek megküldött levelében hangsúlyozta, hogy a 2010-ben hivatalba lépett kormány és parlament a pedagógus hivatásának gyakorlása, eredményessége, minősége és személyének védelme érdekében hozta meg az első jogszabályait.

Ezeknek értelmében a második évfolyam végétől ismét osztályozással értékelünk (bár a szöveges értékelés a pedagógiai program előírása alapján továbbra is fenntartható); ismét lehetővé vált szülői engedély vagy kérés nélkül a tanuló évfolyamismétlése már a 2. évfolyamtól, és a Btk. módosítása megemelte a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekmény elkövetéséért kiszabható büntetést, ha közoktatásban dolgozó pedagógus vagy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott a sértett.

A fejlettnek mondott Nyugat általános tendenciáival mentünk szembe ezekkel és a későbbi törvénymódosításokkal s egyéb jogszabályokkal. Saját tapasztalatból tudhatjuk, hogy ezek a tendenciák nem hozták meg a kívánt, irigylésre méltó eredményeket, ezért nem szabad vakon követnünk őket. Az UNESCO is ezért fogalmazta meg – más, neveléssel-oktatással foglalkozó partnerszervezeteivel együtt – az idei Pedagógus Világnap címét és szlogenjét így: „Kiállni a tanárokért!”

(Oktatásért Felelős Államtitkárság)