Az EMMI Oktatásért Felelős Államtitkársága új jogszabály-tervezetben rendelkezik a miniszter által adományozható szakmai elismerésekről. A változtatások legfontosabb alapelve volt, hogy az elismerések és a díjazottak számának változása mellett a lehető legszélesebb körben jutalmazza az oktatás-nevelés területén, kiemelkedő munkát végző szakembereket, közöttük a gyógypedagógusokat is.

Az elismerések szabályozásának átalakításakor fontos cél volt, hogy a miniszter által alapított elismerések egyetlen, egységes rendeletbe kerüljenek, és az elismerésekkel járó költségvetési források, illetve az adományozható elismeréstípusok száma csökkenjen. Az államtitkárság olyan tartalmi változtatásokat hajtott végre, amelyek révén az új jogszabály-tervezetben rögzített 8 díj elnevezéseit megtartva ugyan, de eltérő tartalommal és szélesebb körben szabályozza az adományozható kitüntetéseket, mint a jelenleg hatályos rendelet.

Az Apáczai Csere János-díj a kiemelkedő hatású oktatási-nevelési munkáért, valamint a pedagógiai gyakorlatot segítő kiemelkedő tudományos tevékenységért pedagógusok, főiskolai, egyetemi oktatók részére lesz adományozható a jövőben, míg Németh László-díjban azok az oktató-nevelő munkát végző pedagógusok részesülhetnek, akik a gyermekek harmonikus személyiségformálásában huzamosan kiemelkedő munkát végeznek.

E két díj esetében nemcsak az elismerésben részesíthetők száma emelkedett a korábban meghatározott létszám többszörösére (az Apáczai Csere János-díj esetében 60 főre; a Németh László-díj esetében 70 főre), de szélesebb körben lesz adományozható, így a gyógypedagógiai munkát végző pedagógusok is részesülhetnek benne.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárság)