Az Európai Képesítési Keretrendszerről (European Qualifications Framework – EQF) tanácskoznak május 25-26-án az uniós országok, a csatlakozás előtt álló államok, valamint több, a témához kapcsolódó nemzetközi szervezet szakemberei Budapesten. Közlemény.
A konferencián harminc ország képviselteti magát, a résztvevőket Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős államtitkára köszöntötte. A soros elnökséget ellátó Magyarország nevében Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár, az Európa Bizottság részéről Jan Truszczynski a bizottság oktatásért és képzésért felelős főigazgatója nyitotta meg a programot.
Hoffmann Rózsa szólt arról. hogy az Európai Unió soros elnökségét betöltő fél esztendő alatt hazánk tíz nagy jelentőségű, oktatási témával foglalkozó rendezvényt szervezett. A képesítési keretrendszerekről szóló tanácskozás az utolsó a sorban, ám e téma feldolgozásának kezdete is Magyarországhoz kapcsolódik. Öt évvel ezelőtt ugyanis Budapesten tartották azt a szakértői konferenciát, melyen összegezték a szisztémával kapcsolatos konzultációk tapasztalatait és véglegesítették az Európai Képesítési Keretrendszert. Azóta 2009-ben és 2010-ben is nemzetközi tanácskozáson vitatták meg a teendőket, s feltérképezték az Európán kívüli helyzetet.
A mostani konferencián összegzik, hogy miként valósultak meg az Európai Képesítési Keretrendszer 2008-as ajánlásai, s milyen kihívásokkal kell szembenézni a nemzeti metódusoknak, hogy csatlakozzanak az uniós szabványokhoz. Ez azt jelenti, hogy az egyes országoknak olyan bizonyítványokat, okleveleket kell kiadniuk, hogy segítségükkel a dolgozók könnyebben tudjanak munkát vállalni külföldön, ezzel is javítva a mobilitást. A tanulmányi eredmények elfogadása, egységesítése érdekében folyamatosan konzultálnak a munkaerő piac szereplőivel. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Képesítési Keretrendszerhez való csatlakozás szemléletváltást kíván az oktatási intézmények pedagógiai gyakorlatában is.
Jan Truszczynski arról beszélt, hogy több ország alapvető reformokat hajtott végre annak érdekében, hogy csatlakozzon az Európai Képesítési Keretrendszerhez. Ám rendkívül sok tennivaló van még, hogy 2012-ben minden tagállamban kiadott bizonyítvány megfeleljen az EQF előírásainak, az egységes érvényesítés szabályainak.
A konferencia első napján megtartott plenáris ülésen Michael Teutsch az Európai Bizottság főosztályvezetője többek között beszámolt arról, hogy május 25-től elindul az EQF-portál, amely kezdetben főleg a témával foglalkozó szakembereket tájékoztatja, hogyan halad az egységesítési folyamat. Ehhez csatlakoznak később a nemzeti portálok, amelyről mindenki megállapíthatja, hogy a saját bizonyítványa, végezettsége mit ér az európai munkaerőpiacon.
A konferencia szünetében megtartott sajtótájékoztatón Hoffmann Rózsa elmondta: a képesítési keretrendszer alkalmazása után könnyebben tudja majd igazolni például egy kőműves a bizonyítványaival, hogy milyen színvonalú szakmai tudással rendelkezik. A rendszerben nyolc szint épül egymásra, az általános iskolától egészen a doktori fokozatig terjedő skálán körülbelül a negyedik szint felel meg az érettséginek. Az eddigi szemlélettől eltérően azonban nemcsak az iskolai bizonyítványokat, okleveleket, diplomákat veszik figyelembe, hanem a munkahelyen megszerzett tudásuk és képességeik alapján is osztályozzák a munkavállalókat. Ennek már a múlt század elején is voltak hagyományai Magyarországon. Akkoriban ugyanis előfordult, hogy ha valaki nem tudta papírokkal igazolni az asztalos végzettségét, ám megfelelő minőségben elkészített egy vizsgamunkát, elismerték a tudását.
Újságírói kérdésre válaszolva az államtitkár hangsúlyozta: a készülő közoktatási törvény már az Európai Képesítési Keretrendszer szellemében fogalmazódik meg, s a végzettséget igazoló oklevelekben, diplomákban fel fogják tüntetni az európai skálának megfelelő szintet, így könnyebben el tudnak helyezkedni külföldön is a fiatalok.
A konferencián szekciókban vitatták meg a különböző témaköröket a résztvevők.
(Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Oktatásért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)