A pedagógus szakszervezetek sztrájkbizottságával folytatott tárgyalások lezárását jelentő egyezményt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nem fogadta el és az utolsó tárgyalási napon, 2013. január 18-án váratlanul kilépett a sztrájkbizottságból. Ezzel a lépésével az ágazat felelősen gondolkodó öt szakszervezetével ellentétben a PDSZ nem a pedagógusok érdekeinek megfelelően járt el.
A megállapodást aláíró szakszervezetek részt vesznek a köznevelési rendszer helyzetét feltáró, jövőjét meghatározó megyei fejlesztési tervek előkészítésében, a pedagógus életpályamodell fontos részleteinek – például a minősítési rendszer – kidolgozásában, és ellenőrző szerepet töltenek be a közoktatás megújításának egész folyamatában. Szerepvállalásukkal tanúbizonyságát adták annak, hogy céljuk, nem az öncélú tiltakozás, hanem a pedagógustársadalom számára a jogszabályokból kiolvasható elemeken túl további garanciákat akarnak biztosítani.
Ezzel szemben a PDSZ olyan követeléseket fogalmaztak meg, amelyek teljesülésük esetén veszélybe sodornák az egész magyar iskolarendszer működését, a köznevelési, a szakképzési és az állami átadás-átvételről szóló törvény „felfüggesztése „ex Lex” állapotot eredményezne a köznevelésben. Az életpálya bevezetésénél nagyságrendekkel alacsonyabb, 20 százalékos közalkalmazotti béremelési javaslata felveti a kérdést, hogy kinek az érdekeit képviseli a PDSZ.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tárgyalócsoportja számos engedményt tett a megegyezés reményében a PDSZ mindvégig teljes kompromisszum-képtelenséget tanúsított.
Az Oktatásért Felelős Államtitkárság bízik abban, hogy a PDSZ homályos célok képviselete helyett belátja, hogy a munkabéke, a tanítás rendjének megőrzése nemcsak a kormány, de a gyermekek, a szülők és a pedagógusok számára is fontos. Elismeri azokat az erőfeszítéseket, melyeket az oktatásirányítás a biztonságosan és eredményesebben működő iskolarendszerért, a pedagógusok nagyobb erkölcsi és anyagi megbecsüléséért, pályájuk kiszámíthatóbbá tételéért tett.
(Emmi, Oktatásért Felelős Államtitkárság)