A sajtóban folyamatosan látnak napvilágot olyan híresztelések, mely szerint a felsőoktatási intézmények támogatása légből kapott, hihetetlen számokkal (legújabban éppen 42 milliárd forinttal) csökken. Amikor a kormány a 2013. évre közzé teszi, hogy ezzel az állítással szemben valójában milyen módon nő a felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása, akkor a kormány ellenfelei az elmúlt évekre hivatkoznak, és kimutatják, hogy az elmúlt 5–10 év távlatában hogyan csökkent a támogatás. Azt azonban sosem teszik hozzá, hogy míg 2005–2006 fordulóján 424 000 hallgató tanult a felsőoktatásban, addig mára ez a szám 330 000 főre csökkent (ami nagyjából 25%-os csökkenés). Közlemény.
A felsőoktatás rendszerének súlyos anomáliáját és fenntarthatatlanságát jelzi, hogy a kormány ellenfelei ezt a tényt figyelmen kívül hagyva kommunikálnak számokat, állításaik során nem veszik figyelembe a saját bevételek dinamikus növekedését – mely jelentős részben a hatalmas pályázati források révén keletkezik –, és összességében képtelenek elszakadni a költségvetés folyamatos növelésének igényétől.
Kénytelenek vagyunk ezért visszatérni a realitásokhoz:
A 2013-as költségvetési törvény 24 Mrd Ft-tal kevesebb forrást biztosít közvetlenül az intézmények számára, mint a 2012-es. Ennek ellenére továbbra is mintegy 47 Mrd Ft-os többlettámogatásról beszélhetünk, ami az alábbi tételekből jön össze:
27 Mrd Ft a tervezett PPP-beruházások kiváltásra;
10 Mrd Ft az EU-s projektek önrésze; továbbá 10 Mrd Ft az adósságkonszolidációra tervezett összeg.
Ez összességében mintegy 23 milliárd Ft többletet jelent a tavalyi évhez viszonyítva.
A fentieken túl, szeptembertől a korábban tervezetnél több hallgatót vehetnek fel a felsőoktatási intézmények, melyek a több hallgató után plusztámogatásra lesznek jogosultak.
Így elmondhatjuk, hogy minimum 23 Mrd Ft-tal többet költünk a felsőoktatásra 2012-höz képest.
(Oktatásért Felelős Államtitkárság)