A nemzet sokszínűségét leképező, egészséges nemzeti emlékezet fontosságáról, a Nemzeti Örökség Program újraindításáról és a szellemi kulturális örökségvédelem súlyának növeléséről is beszélt Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár a 2012. november 16-án megrendezett, XI. Országos Kegyeleti Konferencián.

Nemzeti kultúra és emlékezetpolitika címmel tartott előadást Hammerstein Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság által szervezett a XI. Országos Kegyeleti Konferencián a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

Hammerstein Judit (fotó: Deák - Kapusi)Előadásában Hammerstein Judit felvázolta az emlékezetpolitika főbb elképzeléseit. Eszerint az egészséges nemzeti identitástudat és nemzeti emlékezet egyik legfontosabb jellemzője, hogy leképezi a nemzet sokszínűségét, és az állami feladatokon és tudományterületeken átívelő, összehangolt célokat fogalmaz meg. A kulturális örökség védelméről szóló törvény emlékhelyekkel kapcsolatos módosítását az elmúlt évek egyik fontos emlékezetpolitikai eredményének nevezte, s hozzátette: a tárca bátorítani kívánja a hazánkban élő nemzetiségek történelméhez kapcsolódó emlékhelyek megjelölését is.

Fontosnak nevezte a Nemzeti Örökség Program újraindítását, amelyen keresztül a magyar állam anyagi és szakmai támogatást nyújt az egyes határon túli épített emlékek szakszerű helyreállításához és fenntartásához, ezáltal enyhítve a magyar kollektív emlékezetben a trianoni béke traumáját, ugyanakkor erősítve az államközi együttműködést, egymás értékeinek, hagyományainak, emlékezetének tiszteletét és elfogadását.

Szellemi kulturális örökségünkről, hagyományainkról szólva kiemelte: fontos kultúrpolitikai cél a szellemi kulturális örökségvédelem súlyának növelése, az erről szóló rendelkezések törvénybe emelése.

Hammerstein Judit végezetül a legfőbb emlékezetpolitikai célt így foglalta össze: legyen jó érzés Magyarországon élni és magyarnak lenni. Ennek érdekében mindenkitől azt kérte: óvja emlékeinket, hogy múltunk révén megismerhessük magunkat, közösen élhessük meg jelenünket, és értékeinkre alapozva alakíthassuk a jövőt.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)