A megújult sárospataki Vörös-torony átadásával zárult le a Rákóczi-szabadságharc 300. évfordulóját kísérő, nyolcesztendős megemlékezés- és rendezvénysorozat. A 2011. október 20-án, Sárospatakon tartott záróeseményen részt vett Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára és Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
Az átadáson köszöntőt mondott Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára. „Emlékekből él az ember, s múltból él az emlékezet. Kinek nincs múltja, nem lehet jelene s jövője sem.” Az államtitkár Eötvös József szavaival kezdte köszöntőjét, majd később hozzátette: „Azonban akár jelenről, akár jövendőről van szó, a múlt őrzése és továbbadása mindig és mindenekelőtt a közösséget kell, hogy szolgálja. Eötvös megállapítása ugyanis kiegészítésre szorul. Nem elsősorban ember nincs múlt nélkül, hanem a közösség, család és nemzet az, amelyik múlt nélkül nem létezhet egy pillanatig sem. A múlt hagyományozása a közösségeknek talán legfontosabb lételeme, sőt belülről fakadó kötelessége is.
Hammerstein Judit köszöntő beszédében pedig azt mondta: „Késő-reneszánsz építészetünk egyik legjelentősebb értéke, a 2010-ben súlyos természeti károkat elszenvedett Vörös-torony immár ismét régi fényében, méltó állapotában fogadhatja a Rákóczi-hagyomány előtt tisztelgő látogatókat.”
A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma az épületegyüttes jelképének számító Vörös-torony legfelső szintjének felújításával emlékezett a Rákóczi-szabadságharcra. A munka eredményeként megújult az 1708-as pataki országgyűlésnek helyet adó Öregpalota Lovagterme. A torony átadásának ünnepi pillanatához tudományos emlékülés is kapcsolódik, folytatva a Rákóczi konferenciák sorozatát.
(Kultúráért Felelős Államtitkárság)