Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár nyitóbeszédével kezdődött pénteken, április 15-én, Budapesten a Műcsarnokban a kortárs magyar képzőművészet perspektíváit felvázolni hivatott kétnapos konferencia.

„A gazdasági válság rendkívül komoly károkat okozott a kultúrában, de egy pozitív hozadéka is lett: arra szorít bennünket, hogy radikálisan, kritikus módon újragondoljuk az eddigi kereteket és számba vegyük a lehetőségeinket. Az új igazgató által képviselt ambiciózus program pedig alkalmas arra, hogy új lendületet adjon a magyarországi kortárs képzőművészetnek.”– mondta Szőcs Géza nyitóelőadásában.

Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója beszédében kiemelte, hogy a magyar képzőművészetet egy olyan helyzetben kell nyugat-európai szintre emelni, amelyben számos döntéshozó értéktelennek tartja azt.

„A képzőművészet ma Magyarországon több szempontból is periférikus helyet foglal el” – mondta Gulyás Gábor. „Nagy szükség van egy olyan eseményre, amely a magyar fővárost pozicionálja újra a nemzetközi képzőművészeti szcénában.”

Szerinte erre kiváló lenne egy 2014-től Budapesten rendezendő képzőművészeti biennálé. Erre reagálva Szőcs Géza elmondta: amennyiben a szakma egyetért ezzel a felvetéssel, a kormányzat szűkös anyagi helyzete ellenére is támogatni fogja azt.

A konferencia első napján áttekintik a kortárs művészeti intézmények keretrendszerét, erről György Péter esztéta előadását követően L. Simon László, Keserű Katalin, Fabényi Júlia és Horkay Hörcher Ferenc beszél majd. A szombati szekcióüléseken megvitatják a Budapesti Biennálé koncepcióját, illetve áttekintik a kritikai folyóiratok szerepét a hazai művészeti életben.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)