A tápiószelei múzeumot létrehozó, a tápiómenti régészeti örökséget országosan is megismertető Blaskovich-testvérpár szobrát avatta fel Halász János, az EMMI kultúráért felelős államtitkár Tápiószelén 2013. november 5-én a múzeum kertjében.

„Kultúrpolitikánk fontos célja támogatni a vidéken működő közösségi tereket, kulturális intézményeket, szervezeteket, gyűjteményeket és programokat, elősegítve ezzel a kultúrához való egyenlő esélyű hozzáférést, erősítve a vidék népességmegtartó erejét” – emelte ki ünnepi beszédében Halász János.

Blaskovich György (1878-1960) és Blaskovich János (1883-1967) a történeti, kulturális értékek megőrzését tartották élethivatásuknak, ezért szorgalmazták és támogatták a Tápió menti régészeti ásatásokat, amelynek eredménye többek között a tápiószentmártoni szkíta aranyszarvas (1923) és az ország egyik legnagyobb szkíta temetőjének a feltárása (1938-1953). Műgyűjteményüket már 1940-tól társadalmasították azzal, hogy kúriájukat megnyitották a közönség számára. Nekik köszönhetően a kollekció a két világháború alatt is megmaradt, így ma is az egykori Blaskovich-úrilakban találhatóak a 19. századi magyar köznemesség életmódjának gazdag tárgyi emlékei.

A Blaskovich Múzeum Baráti Köre kezdeményezésére Pogány Gábor Benő szolnoki szobrászművész által tervezett szobor amellett, hogy Tápiószele első, művészi köztéri alkotása, példa a civil szféra, a közgyűjtemény és az önkormányzat összefogására, a múzeumi egyesület küldetésének megvalósulására.

A műalkotás elhelyezésére a tápiószelei Blaskovich Múzeum kertjében Blaskovich György születésének 135., Blaskovich János születésének 130. évfordulója alkalmából került sor.

(Emmi, Kultúráért Felelős Államtitkárság)