Az indiai festészet egyik legmegbecsültebb alakja, a magyar származású Amritá Sher-Gil születésének századik évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak a művész szülőházánál Budapesten. Az eseményen beszédet mondott Hammerstein Judit, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára és Gauri Shankar Gupta, India magyarországi nagykövete is.

Amritá Sher-Gil magyar édesanya és pandzsábi arisztokrata apa gyermekeként 1913-ban született Budapesten, a Szilágyi Dezső tér 4. szám alatt. Magyarországon nevelkedett, művészeti tanulmányait Párizsban végezte, majd Indiában élt. Európaiként és indiaiként mindkét kultúrához kapcsolódott, alkotásaiban a legmagasabb fokon ötvözte a modern európai festészetet a tradicionális indiai művészettel.

„Mi, magyarok, büszkék vagyunk arra, hogy Amritá Sher-Gil, az indiai művészet egyik legfontosabb alakja ezer szállal kapcsolódik hozzánk. Csodálatos életműve az indiaiakkal közös büszkeségünk, közös hozzájárulásunk az emberiség kulturális örökségéhez” – emelte ki köszöntő beszédében Hammerstein Judit.

A festőnő tiszteletére az idei évet Indiában Sher-Gil-emlékévvé nyilvánították.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)