Február 24-én mutatták be a Terror Háza Múzeum és a Román Kulturális Intézet „Szembesítés - Románia román szemmel” filmsorozata keretében a Nicolae Ceauşescu önéletrajza című művet. A vetítést követően Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár kerekasztal-beszélgetésen vett részt Andrei Ujicăval, a film temesvári rendezőjével.

Szőcs Géza - aki 1986-ban maga is emigrációba kényszerült – számos olyan paradoxonról beszélt, melyeket Ceauşescuval kapcsolatban fedezett fel. Az egykor a Securitate által is üldöztetett államtitkár saját életének néhány kiragadott szeletét felidézve elmondta: azokban az időkben a vasfüggönyön túl a szabadság és a józan ész világát vizionálták, ám azzal kellett szembesülniük, hogy – a mai napig érthetetlen módon – díszdoktori kitüntetések egész sorával halmozták el a diktátort és feleségét – emlékeztetett.

fotó: Hornyák Dániel

Szőcs Géza a korszak ismertetése mellett köszönetet mondott azoknak a művészeknek – köztük Andrei Ujicănak – akik tehetségüknek köszönhetően megőrizték az utókornak és hitelesen képesek voltak interpretálni egy olyan korszakot, melynek a tragikus történések ellenére sem szabad feledésbe merülnie.

A címben szerepelő idézet volt a ’80-as évek egyik legnehezebben felvállalható mondata – fejtette ki Andrei Ujică, akinek – elmondása szerint - mindig nosztalgikus élményei vannak, amikor Budapesten jár. A rendező közel huszonkilenc éve hagyta el Romániát. Ezalatt két filmet is készített a korszakról, mintegy reflexióként a kommunizmus végére. Kiemelte: az 1989-ben rendelkezésre álló technikai feltételek és a dokumentarista stílusú anyagok tették lehetővé, hogy elkészítse ezt a filmes narrációt a diktátor életéről.

(kormany.hu)