Hammerstein Judit, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős helyettes államtitkára 2011. május 20-án megnyitotta a nádasdladányi Nádasdy-kastély felújított homlokzatának átadási ünnepségét, valamint az erre az alkalomra Nádasdy Ferencné gróf Zichy Ilona emlékére rendezett, „Szerelem mindhalálig – és azon is túl” című kiállítást. Közlemény.
„A nádasdladányi kastély az országban jelenleg az egyetlen – a nagyközönség számára is hozzáférhető – romantikus kastélyépület, amelynek várszerű, ódon hangulatot árasztó külseje megidézi a feudális kort, a Nádasdy család ősi dicsőségét, egyedülálló építészeti kuriózumot hozva létre Magyarországon” – mondta Hammerstein Judit az átadási ünnepségen.
A 2004 és 2009. között az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok keretében meghirdetett pályázat kiemelt feladatul tűzte ki az európai örökség megőrzését. A Nádasdy Alapítvány a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága segítségével 2006-ban nyújtotta be pályázatát a kastély homlokzatainak felújítására. A rekonstrukció teljes költségvetése 250 millió Ft volt, amelyhez a szükséges önerőt a Nemzeti Kulturális Alap biztosította. A felújítás során sor került a homlokzatok vakolására, a nyílászárók cseréjére, a kőlépcsők javítására, valamint órák elhelyezésére a bástyán. Az elkészült munkák eredményeként a kastély régi fényében pompázik, és turisztikai vonzereje is megnőtt.
A Nádasdyak 18. században épült kastélyát és az épületegyütteshez tartozó 25 hektáros parkot 1945-ben államosították. 1993-ban a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága vagyonkezelésébe került. Ezt követően hasznosítási terv készült, majd megkezdődött a rekonstrukció, amelynek során felújították a tetőzetet, a kastély sarokbástyáját, a Nádasdy család arcképcsarnokának elhelyezésére szolgáló Ősök csarnokát, illetve a könyvtárszobát. A főhomlokzat felújítását követően a kápolna rekonstrukciójával folytatják a munkálatokat.
A felújított kastélyépület méltó kerete a Zichy Ilona grófnő életét korabeli dokumentumok, fényképek és festmények segítségével bemutató kiállítás számára. A tárlat annak a „Felemelő Évszázad” nevű programsorozatnak a része, amely a XIX. század világára, történetére, szellemi életére, erőt és példát adó nagyságára hívja fel a figyelmet.
(Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkárság)