"Aki Hajdúböszörményt szereti, a kultúrát is szereti" - mondta a tárlat megnyitóján Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára, aki a kultúra közösségépítő erejére hívta fel a figyelmet.
A Hajdúsági Nemzetközi Művésztelep (HNM) megalakulásának 50. évfordulója alkalmából az alkotóműhely történetét felelevenítő kiállítás nyílt meg a budapesti Mazart Galériában csütörtökön.
(A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)
Halász János a legrégebbi folyamatosan működő művésztelepnek nevezte a hajdúsági alkotóhelyet, hozzátéve, hogy az itt dolgozó művészek már 1990 előtt is "érzékenyen odafigyeltek" a határon túli magyar alkotókra. Az államtitkár szerint a telep közösséget teremt, erőt ad a helyi képzőművészetnek, emellett a városon is nyomot hagy, hiszen az itt dolgozó művészek munkáiból gyűjtemény épül.
"A festészet híressé tette Böszörményt" - fogalmazott Cs. Varga László, Hajdúböszörmény alpolgármestere, aki kiemelte, hogy rendezvénysorozat indul az évforduló kapcsán.
Nyakas Miklós történész, a HNM Alapítvány kuratóriumának elnöke a művésztelep történetét elevenítette fel. Elhangzott, hogy a Hortobágyot Boromisza Tibor festőművész fedezte fel újra, az ő művészete inspirálta a böszörményi művészeket is. A telep eleinte az amatőröket segítette, csak a hatvanas évek végén lett a hivatásos művészek alkotóhelye.
"A telepre érkezők munkái arra világítottak rá, hogy a vasfüggöny mögött halottnak hitt avantgárd továbbra is él, erős alkotói vannak a szocialista országokban".
Burai István festő, grafikus, a művésztelep művészeti vezetője szerint az elmúlt ötven év alkotásainak "krémje" látható a Mazart Galéria tárlatán. Az MTI kérdésére elmondta: a kiállítás anyagát a művésztelep kuratóriuma válogatta, igyekeztek az alkotóhely valamennyi időszakát reprezentáló műveket bemutatni.
Az évforduló tiszteletére könyv jelent meg, amelyben 114 alkotó műve látható, valamint egy történeti és művészeti tanulmány idézi fel a Hajdúsági Nemzetközi Művésztelep ötven évét.
A művésztelep alapítása óta 36 országból mintegy ötszáz alkotót látott vendégül, a jubileum tiszteletére több mint harminc művész - az eddigi díjazottak - kapott meghívást az idei nyári kurzusra, amelyet július 3. és július 21. között tartanak.
(MTI)