Hammerstein Judit, a NEFMI kultúráért felelős helyettes államtitkárának beszéde a Hadtörténeti Múzeumban, az Országos Múzeumpedagógiai évnyitón, október 3-án.

Hagyományt teremteni nem könnyű feladat. A magyar múzeumoknak és múzeumokkal foglalkozó szakembereknek ez az utóbbi években mégis sikerült, méghozzá többszörösen. Jó és sikeres hagyomány lett a Múzeumok Éjszakájából (egy éjszaka alatt 340 ezer látogató országszerte nem kis dolog!), évente várt, népszerű programsorozat lett a Múzeumok Majálisából, és most már világosan látszik, hogy nemes tradíció válik a Múzeumok Őszi Fesztiváljából is. Tavaly már több mint 130 ezren döntöttek úgy, hogy egy vagy több, napsütötte őszi hétvégéjüket múzeumlátogatásra szánják. Idén 170 intézmény csatlakozik a fesztiválhoz, így nyugodtan mondhatom, szinte nem lesz olyan pont az országban, ahol az ősz folyamán ne várná valamilyen izgalmas, tartalmas program az érdeklődőket az év egyik legszebb évszakában.

Ez a fesztivál a múzeumi élet hivatásszerű szereplői, a muzeológusok, közművelődési szakemberek és múzeumpedagógusok számára is érdekes és különleges programokat kínál. Szakmai rendezvényeken, konferenciákon cserélhetik ki tapasztalataikat, olyan lényeges kérdésekről tanácskozhatnak, mint például a múzeumi interpretálási lehetőségek és napjaink kommunikációs szokásrendszerének kapcsolata, az élethosszig tartó tanulás és a vele összefüggő szakterület, a múzeumandragógia.

A múzeumok szeretetét nem lehet elég korán kezdeni. Már a kisiskolásokban tudatosítani kell, hogy a múlt élettelen tárgyai a jelen élő tapasztalatává válhatnak. Ehhez azonban el kell menni múzeumba – kicsiknek és felnőtteknek egyaránt –, és részt kell venni a felkínált programokon, szabadtéri rendezvényeken, élményeket kell szerezni. Ebben nem is állunk rosszul, hiszen a magyar múzeumi rendszer „felhasználóinak”, amely a látogatói adatokban is egyértelműen tükröződik, elsődleges és legnagyobb számú csoportját a diákok (6-tól 26 éves korig) teszik ki.

A fesztivál életre hívása, majd életben tartása, és immár hatodik alkalommal történő megrendezése mögött az az alapelv áll, hogy a múzeum a tanítás, az ismeretterjesztés egyik alapköve, hasznos és kreatív pedagógiai helyszín, és a világtrendnek megfelelően egyre vonzóbb közösségi tér, „élmény-hely”. Ezt a pozitív tendenciát nemcsak folytatnunk, de erősítenünk is kell. Így lehet a Múzeumok Őszi Fesztiválja a múzeumpedagógia ünnepe is, hiszen általa szemléletesebbé tehető, tárgyiasul, megfoghatóvá, valóssá és érdekesebbé válik minden, amit az iskolában okítanak, így nem véletlen, hogy a Fesztivál nyitórendezvénye éppen az ebben az évben kilencedik alkalommal megrendezett Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó.

Hagyományt teremteni nem könnyű feladat, ám a hagyományt megőrizni, továbbadni, átörökíteni, kulturális és szellemi örökségünket az újabb és újabb generációk számára átélhetővé, átérezhetővé és megérthetővé tenni talán még ennél is nehezebb. Így nem könnyű feladatra vállalkozik a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, mikor a „Tudás és emlékezet – a 20. század sorsfordulói a múzeumi ismeretátadásban” címet választotta. A vendéglátó és vele együttműködésben a Sziklakórház, gyűjteményeik és a hely szellemén keresztül kivételes módon és hűséggel tudják bemutatni ezt az örökséget, és programjaikon keresztül átérezhetővé tenni azt.

E kezdeményezések sikerét tükrözik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum elmúlt években elért eredményei is. A múzeumpedagógiai és közművelődési tevékenyég felfutása számos intézmény esetében rohamos számbeli – és minőségi – ugrásokat is eredményezett, közülük is kiemelkedik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, ahol az iskoláskorúaknak szóló foglalkozások száma az elmúlt években több mint a duplájára nőtt. Emellett az intézmény 2005 óta folyamatosan újítja meg és adja át a látogatóknak állandó kiállításának egyes egységeit, és lépésről-lépésre történő fejlesztésekkel törekszik arra, hogy a múzeum infrastruktúráját hozzáigazítsa a diákcsoportok és a látogatók igényeihez.

Kiemelkedő jelentőségű kiállítási tevékenységük: az elmúlt években átlagosan mintegy 50 kiállítást rendeztek országszerte. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum különlegessége, hogy 10 filiálét működtetnek, amelyekben az állandó és időszakos kiállítások mellett számos programot is megvalósítanak, pl. a komáromi Monostori Erődben, a keceli, a zsámbéki és a szolnoki hadiparkokban.

A magyar katonai hagyományok megismertetése érdekében az intézmény az elmúlt években jelentős eredményeket tudott felmutatni, ennek következtében a látogatók száma többszörösére emelkedett, a múzeum ismertsége jelentős mértékben növekedett. Jól használják a filiálék nyújtotta adottságokat, a megélénkülő hagyományőrző csapatok együttműködésére jó alapokat nyújtó foglalkozásait. A nagy területen megrendezett, jól működő kiállításokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások is hozzájárulnak a hazai hadtörténelem fiatalok számára vonzó módon való közvetítéséhez. A katonasírok felkutatása, adattári feldolgozása, a digitális adattár kialakítása eredményeképpen a múzeum a közönség számára „hadiemlékezet-központként” jelenik meg. E szerteágazó tevékenységekből Önök is ízelítőt kaphatnak a délutáni bemutató múzeumpedagógiai fogalakozások során.

Ám a mai nap csak a kezdet: órákig lehetne sorolni a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében megrendezésre kerülő változatosabbnál változatosabb programokat, amelyekkel a múzeumok lelkesen készülnek, hogy felidézzék a múlt egy-egy aspektusát, hogy önfeledt szórakozást biztosítsanak, és mindezzel magukhoz csábítsák az iskolai közösségeket, kiszabadítsák őket az iskola falai közül, s a családokat az óvodástól a nyugdíjasig ellássák vonzó programokkal. Érdemes engedni a csábításnak…

A konferencia munkájához sok sikert, a Múzeumok Őszi Fesztiválja soron következő programjaihoz pedig kellemes kikapcsolódást, szép és tartalmas élményeket, és verőfényes őszi napokat kívánok!

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)