Egy különös körülmények között Budapesten felbukkant, 1697-es Stradivari-hegedűt vásárolt meg a Zelnik István által alapított Aranymúzeum. A mesterhangszert 2011. november 30-án mutatta be Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár, Zelnik István műgyűjtő és Kokas Katalin az Aranymúzeumban.

A Stradivariust Pyrker János egri érsek hozott Magyarországra 1827-ban. A második világháborút követően, az egri templom újjáépítésekor adták el, majd hosszú ideig nem lehetett tudni róla. Három évvel ezelőtt bukkant fel, amikor a tulajdonos felajánlotta Juhos Tibor hangszerésznek.

Ekkor derült ki, hogy a hangszer valódi: 1697-ben Antonio Stradivari műhelyében készült. Az értékesítésnél első pillanattól kezdve fő szempont volt, hogy a hangszer Magyarországon, magyar kézben maradhasson, de évekig nem sikerült magyar vevőt találni rá. Végül Szőcs Gézárnak sikerült felkeltenie Zelnik István műgyűjtő érdeklődését a hangszer iránt, aki meg meg is vásárolta az Aranymúzeum számára.

Szőcs Géza Zelnik István vállalását példamutatónak nevezte, hangsúlyozva: reméli, mások is kedvet kapnak arra, hogy az értékek megőrzésében közreműködjenek.

A nagy értékű hangszert mostantól öt évig Kokas Katalin hegedűművész használja, aki november 30-án este a Kempinski Hotelben Kelemen Barnabással és Kocsis Zoltánnal adott zártkörű koncerten szólaltatja meg.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)