Mese itt, mese ott címmel nyílt meg magyar és észt gyermekkönyv-illusztrátorok kiállítása 2013. október 8-án a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az észt művészek magyar mesékre, magyar alkotók észt mesékre készített 60 illusztrációjából álló tárlatot Észtország nagykövetének jelenlétében Hammerstein Judit, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg.
„A nagy mesék, mesemondások ideje soha nem jár le. A mesékre mindig szükség lesz, hiszen mindannyian vágyunk a varázslatra, a borzongásra, a csodák átélésének élményére. Ezért is kiemelten fontos a Petőfi Irodalmi Múzeum hazánkban egyedülálló kezdeményezése, a Mesemúzeum alig egy évvel ezelőtti megnyitása, és ebbe a sorba illeszkedik a most megnyíló kiállítás is. Az illusztrátorok megrajzolták saját sárkányukat, királylányukat, boszorkányukat. A képeket áttekintve biztos vagyok abban, hogy mindenki megtalálja közöttük a kedvencét, azt, amelyik visszarepíti a gyerekkorába, és amelyiket szemlélve újra gyermeknek érezheti magát” – mondta megnyitó beszédében Hammerstein Judit.
A szervezők – a Magyarországi Észt Intézet, a tallini Magyar Intézet, az Észt Gyermekirodalmi Központ, a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat, az Észt Grafikusok Szövetsége, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum – együttműködésében megvalósult program előkészítése másfél éve kezdődött: magyar és észt szerzők felkérésre mesét írtak, a mesék egyik országból a másikba vándoroltak, és ott illusztrátorokra leltek. Az észt és a magyar művészek a számukra legkedvesebb írást választották ki – akadt, akit két mese is megihletett. A nagynevű mesekönyv-illusztrátorok és ígéretes pályakezdők munkáit egyaránt felvonultató, színpompás és gazdag anyag a tallinni Gyermekirodalmi Központban mutatkozott be először, észtországi körútja befejeztével látható a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
(Emmi, Kultúráért Felelős Államtitkárság)