1961-ben a Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlésén negyven ország képviselője megszavazta, hogy minden év március 27-én tartja a világ a Színházi Világnapot, annak emlékére, hogy 1957. március 27-én volt Párizsban a Nemzetek Színházának évadnyitója.

A Színházi Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet fontosságára. Erre az alkalomra minden évben egy kiemelkedő színházművész, író, rendező üzenetet ír, amelyet felolvasnak a színházakban. Az első ilyen üzenetet Jean Cocteau írta, és az évek folyamán olyan nevek csatlakoztak hozzá, mint Arthur Miller, Laurence Olivier, Peter Brook, idén pedig az olasz drámaíró és színész Dario Fo.

Magyarország kormánya elkötelezett a színházi kultúra mellett, büszke arra, hogy hazánk évtizedek óta az európai színjátszás élvonalához tartozik, társulataink hatalmas sikereket aratnak a nemzetközi vendégjátékaikkal.

A kormány a nemzetközi gazdasági válság ellenére is biztosítja a színházak működési feltételeit. A színházak állami támogatását 2013-ban sikerült szinten tartani, a minősített és pályázati úton támogatott színházak pénzügyi kerete összesen 135 millió forinttal nőtt. Jelentősen növekedett a Magyar Állami Operaház költségvetési támogatása, úgy hogy idén megnyílt az öt éve üresen álló Erkel Színház is, melynek 1.7 milliárd forintos rekonstrukciója őszre fejeződik be. A társasági adókedvezménnyel pedig mintegy 9 milliárd forint többlettámogatás jut az előadó-művészeti szervezeteknek.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)