Minden évben május 18-a a múzeumok világnapja. Magyarország kormánya kiemelten kezeli a muzeális intézmények helyzetét, ezt mutatja az új múzeumi negyed kialakulóban lévő koncepciója, illetve a megyei intézményrendszer átalakítása, támogatásának növelése. Közlemény.

A megyei múzeumi intézményrendszer 2012 végi átalakítása kiemelkedő sikere volt a kormány kultúrpolitikájának. Hosszú távon is működőképes új modell jött létre. Az új jogszabályi és a pénzügyi hátteret is sikerült megteremteni, így akár évtizedekig megnyugtató keretek között működhetnek a megyei kulturális intézmények. A törvénymódosítások után létrejött modell lényege, hogy a megyei hatókörű városi múzeumok és a megyei könyvtárak a megyei jogú városok (továbbá a múzeumok esetében Tata és Szentendre) fenntartásába kerültek, a megyei múzeumi szervezetek korábbi tagintézményeinek fenntartói pedig néhány kivétellel azok a települések lettek, ahol azok elhelyezkednek.

Tizenhárom muzeális intézmény állami fenntartásban maradt, elsősorban a nemzeti identitás szempontjából kiemelt jelentőségük miatt. Ezek nem önálló intézményekként, hanem országos múzeumok filiáléiként működnek tovább. A fenntartóváltás összesen 212 muzeális intézményt érintett. A megyei hatókörű múzeumok idén 2,4 milliárd forintos állami feladattámogatásban részesülnek, a települési önkormányzatok muzeális intézményi feladatainak támogatására igénybe vehető támogatás összege pedig 910 millió forint.

Az elkövetkező évek egyik legfontosabb beruházása a kormány számára az úgynevezett múzeumi negyed kialakítása, ami várhatóan 2014 és 2020 között a Városligetben valósul meg. Az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes megvalósításához az előzetes kalkulációk szerint körülbelül 70 milliárd forint, a Városliget megújításához pedig nagyjából 50 milliárd forint szükséges, melynek jelentős részét a Kormány döntése szerint uniós forrásokból szükséges biztosítani. A múzeumi negyedben kaphat új épületet a Néprajzi Múzeum, a Magyar Fotográfia Múzeuma, a Magyar Építészeti Múzeum, a Magyar Zene Háza, de itt épülhet fel a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének újraegyesítése révén létrejövő Új Nemzeti Galéria, amelyhez csatlakozik majd a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum is.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma fenntartásában összesen 13 múzeum működik: az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Néprajzi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Könyvtár és Levéltár, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. Ezen intézmények támogatása 2013-ban összesen közel 7 milliárd forint.

Budapest, 2013. május 18.

(EMMI, Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)