Az Iparművészeti Múzeumban nagy értékű történelmi textíliákat, köztük miseruhákat és török szőnyegeket restaurálnak a Székely Nemzeti Múzeumnak. A többi között erről írt alá hosszú távú együttműködési szerződést a két múzeum vezetője kedden Budapesten.
"Egy közös múltunk van, a két múzeum a múlt kincseinek őrzőhelye, és ami a múltban együvé tartozott, össze fog nőni ismét," - mondta az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásakor Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár.
A megállapodás értelmében az Iparművészeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum közös kiállításokat is létrehoz, valamint együttműködik az ezekkel kapcsolatos kutatásokban és restaurálásban. Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója kiemelte: a közös munkára jó alkalmat ad, hogy a Székely Nemzeti Múzeum raktáraiból előkerült hét oszmán-török szőnyeg és hét miseruha a 16-17. századból, amelyeket korábban világháborús veszteségként tartottak nyilván.
Vargha Mihály, az erdélyi múzeum igazgatója felidézte, hogy a sepsiszentgyörgyi gyűjtemény anyagát mentendő a II. világháború idején a műkincseket vonatra rakták, Zalaegerszegnél azonban a vagonokat bombatalálat érte. Meg voltak győződve arról, hogy a múzeumi tárgyak elpusztultak, de nemrég, a raktárak rendbehozatalakor megtaláltak olyan érintetlen ládákat, amelyekben textíliák voltak. Ezek restaurálásához az Iparművészeti Múzeum segítségét kérték.
(Kultúráért Felelős Államtitkárság)