A Népművészet Ifjú Mestereinek alkotásaiból rendeznek kiállítást a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban, melyet 2013. augusztus 16-án Halász János, az EMMI kultúráért felelős államtitkára nyitott meg.

„A népművészet művészeti anyanyelvünk olyan erőforrása, amellyel a természeti erőforrásokhoz hasonlóan gazdálkodnunk kell. Ez a kiállítás is bizonyítja, hogy a népi kultúra szerves része a nemzeti kultúránknak” - mondta megnyitó beszédében Halász János kultúráért felelős államtitkár.

A Népművészet Ifjú Mestere díjat 1961-ben alapították 35 éven aluli alkotó- és előadóművészek számára, hogy általa ösztönözzék a fiatalokat a magyar és a magyarországi nemzetiségi hagyományok ápolására, továbbéltetésére. A díj pályázat útján nyerhető el, lebonyolítója 2001 óta a Hagyományok Háza. A pályázaton nyertes alkotásokat minden évben kiállításon mutatják be. Az idei művek 2013. szeptember 20-ig láthatók a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban.

A csaknem félmillió forintos pénzjutalommal járó díjat idén a következő népművészek kapták:

Krajcsó Bence, citerás

A pályázó dolgozata az eddigi legteljesebb feltáró-elemző munka Szaszkó József citerajátékáról. Színpadi produkciójában sikerült a legteljesebb hitelességgel visszaadnia példaképe játékának egyéni stílusjegyeit.

Bohács Brigitta – Éder Róbert, néptáncos pár, megosztva

A pályázók sokat foglalkoztak a Rétköz táncanyagával, előadásukat a zsűri meggyőzőnek találta, pozitívan értékelte a táncban tapasztalt harmonikus párkapcsolatot, dinamikai játékot.

Pál Eszter, énekes Családja révén gyerekkora óta a zene és a népi kultúra vonzásában él, fontos számára szűkebb hazája, a magyarlakta Kárpátalja néphagyományainak gyűjtése, megőrzése, továbbá az, hogy ezt a tudást továbbadja.

Csíkné Bardon Réka, csuhéfonó

A pályázó elkészített tárgyainak fonásmintáit szűkebb környezetében gyűjtötte és dolgozta fel. Tudását megosztja a környék asszonyaival, ő hozta létre a Redneki Fonót.

Győri Balázs, bútorkészítő A faragás mesterségét a nádudvari szakiskolában sajátította el, Galánfi András irányításával. Ma utódjaként irányítja a faragók munkáját.

Gajdics Krisztián, bőrműves

A pályázó teljes áttekintést adott a karikás ostor hortobágyi változatairól. Anyagismerete, anyaghasználata, hagyományismerete magas szintű tudásról tanúskodik. Az elkészült tárgyak egységesek, hűen visszaadják a tárgytípus jellegét.

Forgács Gyöngyi Imola, vesszőfonó

Kosárfonó dinasztiából származó tehetséges alkotó, aki gyerekkorától kezdve foglalkozik a fűzvesszővel. Pályázati anyaga is tükrözi ezt a több évtizedes szakmai tapasztalatot: technikai tudásához ügyesen választotta a gazdasági használati eszközök közül a tyúkültetéssel, csibeneveléssel kapcsolatos tárgyakat. A beadott pályamunkák mívesen mutatják be az aprójószág tartásához szükséges vesszőmunkákat.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)