Az Európa Tanács elfogadta Magyarország csatlakozását a Kulturális útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodásához, ezért mostantól hazai szervezetek és intézmények is pályázhatnak új kulturális útvonalakra.

A Kulturális Útvonalak programját az Európa Tanács 1987-ben indította azzal a céllal, hogy az egyes európai országok kulturális értékeit összekötő közös örökséget hangsúlyozza.

A részleges megállapodásnak jelenleg 17 ország összesen 24 hivatalosan regisztrált kulturális útvonala van, köztük a Santiago de Compostela-i zarándokút, a Mozart életét követő út vagy a vikingek vándorlásának útja. Magyarország is több kulturális útvonal szerves része: a Szent Márton útvonal a szent szülővárosától, Szombathelytől püspökké avatásának helyszínéig, a franciaországi Tours-ig vezet, az Iter Vitis többek között a Tokaj-Hegyaljai borvidéken vonul végig, a zsidó örökség európai útvonala pedig a kapcsolódó hazai szellemi és épített örökséget mutatja be. A tagsággal lehetővé válik, hogy ne csupán bevont partnerként, hanem kezdeményezőként, főkoordinátorként is felléphessünk a program keretében.

Az Európa Tanács Kulturális útvonalak minősítésre intézmények, civil szervezetek, önkormányzatok pályázathatnak legalább három – de akár több – ország együttműködésében, akár a Visegrádi Négyek vagy a Közép-európai kezdeményezés keretében is. Az új útvonalak elősegíthetik a Kárpát-medence magyar vonatkozású kulturális örökségének bemutatását, növelve a turizmus adta gazdaságfejlesztési lehetőségeket is.

További információ: http://www.coe.int/t/dg4/cultureheritage/culture/routes/default_en.asp

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)