Bujtor István élete, kultúrában, sportban betöltött szerepe sok értéket hordoz, amelyek bennünket is gazdagítanak – mondta Halász János kultúráért felelős államtitkár 2013. május 5-én a Bujtor István emlékére állított szobor avatásán Balatonfüreden.

Amikor szobrot állítunk, jelet hagyunk az utókornak, egy helyszín, egy város gazdagodik valamivel és megemlékezünk valakiről, akit szerettünk és példaként állítunk az egész közösség elé – mondta Halász János a Bujtor István emlékére állított szobor avatásán Balatonfüreden, 2013. május 5-én. Bujtor István szobra mindezeknek a kritériumoknak megfelel, mégpedig úgy, ahogy ő szeretné: jelet hagyunk, de nem emlékművet állítunk, gazdagodik a város egy szoborral, egy legendával, amely a legjobb helyen áll. Kiemelkedő tevékenysége másokat is inspirált, ereje és bátorsága legyen példa mindannyiunk előtt – tette hozzá a kultúráért felelős államtitkár.

Bóka István, Balatonfüred polgármestere avató beszédében elmondta: azért állítottak szobrot Bujtor Istvánnak, mert filmjeivel rendkívüli módon népszerűsítette a Balatont. Az emlékmű azért áll a Vitorlás-téren, mert Balatonfüred a magyarországi vitorlázás bölcsője és fellegvára, Bujtor pedig híres vitorlás volt. Ezen kívül a város e pontjáról kiválóan látszik Tihany, amelyet szintén sokszor megjelenített filmjeiben.

Eperjes Károly színművész köszönetet mondott a szobor elkészítésében támogatást nyújtóknak, és azt kérte: amennyire Bujtor vigyázott és vigyáz továbbra is a Balatonra, annyira vigyázzon a neki emléket állító szoborra mindenki.

Bujtor István szobrát Farkas Ádám Munkács-díjas szobrászművész készítette, egy hajórészletben, kormányosként ábrázolja a színészt.

(MTI/EMMI)