Az állatkert 145 éves fennállása alatt súlyos viszontagságok közepette is meg tudta őrizni kulturális jelentőségét - mondta a kedden tartott ünnepi alkalmon a kulturális államtitkár.

Jelképesen újra megnyitották a működésének 145. évfordulóját ünneplő Fővárosi Állat- és Növénykertet kedden.

Az ünnepségen részt vett - az őket megszemélyesítő színészek alakjában - Erzsébet császár- és királyné, Klotild szász trónörökösnő, Rottenbiller Lipót, Pest polgármestere, Deák Ferenc, Pest belváros követe és Xántus János, a Pesti Állatkerti Részvénytársulat elnöke.

fotó: Árvai Károly

Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója elmondta, hogy a fővárosi létesítmény a magyar polgárság egyik legrégebbi intézménye, amely 1866. augusztus 9-i megnyitása óta töretlen népszerűségnek örvend. Évente mintegy egymillió belépőjegyet váltanak, ez az évek alatt összesen több mint százmillió látogatót jelentett. Az állatkert nem más, mint "a természet nagykövete aszfaltországban" - vélekedett Persányi.

A jelképes megnyitást az 1866-os első megnyitóhoz hasonlóan az Állatkerti Társaság 1833-ban öntött harangjának déli megkongatása vezette be. A nemzeti színű szalagot Tarlós István főpolgármester, Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár és Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke vágta át.

Szőcs Géza beszédében említést tett arról, hogy az állatkert 145 éves fennállása alatt súlyos viszontagságok közepette is meg tudta őrizni kulturális jelentőségét.

Szőcs Géza (fotó: Árvai Károly)

Az intézmény alapításának gondolata Kubinyi Ágoston, a Nemzeti Múzeum igazgatója, Gerendai József, a Füvészkert igazgatója, Szabó József egyetemi tanár és Xántus János közbenjárásának köszönhetően vált valósággá. Az állatkertet üzemeltető Állat- és Növényhonosító Társaság azonban 1907-re csődbe jutott, így az intézményt és az állatokat átvette Budapest Székesfőváros. A felújított állatkertet azután 1912 májusában nyitották meg újra.

A háborúk is súlyos nehézségeket okoztak az állatkertnek. A második világháború végére a 2500 egyedet számláló állományból csak mintegy 15 maradt életben, és szinte valamennyi épület tönkrement. Ismételt felújításokat követően azonban 1945-ben ismét megnyithatta kapuit a létesítmény.

fotó: Árvai Károly

Persányi Miklós az ünnepségen megemlítette, hogy európai uniós projekt keretében készül el a Nagyszikla belsejében a Varázshegy, amely 2012-ben az év legnagyobb kulturális újdonsága lesz.

A születésnapi programokhoz kapcsolódóan augusztus 8. és 10. között 145 centiméteres testmagasságig a látogatók számára díjmentes a belépés.

(MTI)