Szabó Éva Marosvásárhelyen élő és alkotó népi iparművész, néptánctanár, Életfa-díjjal, illetve Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett alkotó 2013. december 11-én elhunyt.

Szabó Éva az 1970-es évek közepén egyik katalizátora volt az éledő erdélyi táncház-mozgalomnak. A nyolcvanas évek közepén eltávolították tanári állásából, ekkor kezdte tanulmányozni a kalotaszegi varrottasokat, hímzéseket, gyűjteni a mintákat, és újraalkotva azokat népi iparművészként is rangot vívott ki a szakma és a nagyközönség körében, az erdélyi hímzésművészet egyik legkiválóbb mesterévé vált.

A romániai rendszerváltást követően elsők között szervezte meg a népi kultúra művelését és bemutatását lehetővé tevő mozgalmakat. Férjével, Szabó György Pállal életre keltette a Gyöngykoszorú népzene- és néptánc találkozókat, amelynek több mint két évtizede alatt szinte valamennyi közép-erdélyi néprajzi vidék bemutatkozott.

Állami kitüntetését a romániai magyar táncház-mozgalom és népi tehetségkutató rendezvények szervezésében végzett munkája, néptánc- és néphagyománygyűjtő tevékenysége elismerésként kapta.

Szabó Éva temetése december 17-én 15 órakor lesz Marosvásárhelyen.

(EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság)