Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere rendeletben határozta meg a minősített előadó-művészeti szerveztek körét. 2013-tól az előadó-művészeti szervezetekre vonatkozóan olyan finanszírozási modell lép életbe, amely kiküszöböli a korábbi kategóriarendszer hibáit, és teret ad a teljesítményalapú, minőségi szempontokat is érvényesítő értékelésnek.
A minősítés az új támogatási rendszer alapjául szolgál: a 2013. költségvetési évtől a nemzeti és kiemelt körbe tartozó szervezetek támogatása normatív úton, a körön kívül eső, nyilvántartott előadó-művészeti szervezetek támogatása pályázati úton történik.
A minősített szervezetek körére évente művészeti áganként a miniszter tanácsadó testületei, az adott szervezet esetében érintett Előadó-művészeti Bizottságok tesznek javaslatot. A javaslatot a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanács véleményezi, a minősítésre előzetes álláspontjuk mérlegelésével kerül sor.
A miniszter 9 színházművészeti, 3 táncművészeti és 10 zeneművészeti, valamint 2 tánc- és zeneművészeti szervezet nemzeti minősítéséről rendelkezett.
A kiemelt szervezetek körébe 40 színházművészeti, 2 táncművészeti és 12 zeneművészeti szervezet került.
A rendelet elolvasható a Magyar Közlöny 72. számában.
(Kultúráért Felelős Államtitkárság)