Befejeződött a Szentendrei Régi Művésztelep 12 műtermének teljes felújítása, így 2014. április 1-jén átvehették annak kulcsait Halász János kultúráért felelős államtitkártól azok a beköltöző művészek, akik sikeresen pályáztak. Ezzel egy időben kiállítás is nyílt a pályázók alkotásaiból a művésztelep galériájában.
A szentendrei művésztelep a trianoni döntés után, a Nagybányai festőiskola hagyományaira épülve, 1927-ben jött létre. Az eredeti épületek helyére 1972-ben felépítettek tizenkét, csak nyáron használható műtermet. Az ingatlan-együtteshez ezt követően nem nyúltak, így az a 2000-es évek elejére leromlott, emberi tartózkodásra alkalmatlanná vált.
A Szentendrei Régi Művésztelepen a különálló épületekben lévő tizenkét műterem teljes felújítása és az egyhektáros Duna-parti park megújítása 2012-ben kezdődött. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 100%-os tulajdonában lévő, a művészeteket támogató mecénás szerepét betöltő Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) 200 millió forintos állami támogatással 2013-ban befejezte a művésztelep rekonstrukcióját.
A megújult műtermeket a nyolc alapítóról – Bánáti Sverák József, Bánovszky Miklós, Heintz Henrik, Jeges Ernő, Onódi Béla, Paizs Goebel Jenő, Pándy Lajos, Rozgonyi László –, illetve Hollósy Simonról nevezték el. A csoportos alkotóknak szánt műtermek elnevezése a Szentendrei Régi Művésztelep létrejöttében fontos városok – Nagybánya, Kecskemét és Szentendre – előtt tiszteleg.
A MANK Magyar Mecénás Programja keretében kiírt pályázatok nyerteseivel szemben elvárás, hogy a műtermeket eredeti funkciójuknak megfelelően, folyamatosan ott dolgozva használják, és évente egy alkotással gyarapítsák a MANK gyűjteményét, melyből az állami közgyűjteményeknek kölcsönöz majd térítésmentesen.
A sikeresen pályázó művészeknek csoportos kiállítást szervezett a MANK, mely mától április végéig látható a művésztelep galériájában.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)