A második világháború idején deportált magyar zsidók hazaküldött lapjaiból és képzőművészek arra adott „válaszaiból” nyílt kiállítás Magyarország Bécsi Állandó ENSZ Képviseletén. A budapesti 2B Galéria által szervezett, Waldsee 1944 című tárlatot Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg 2012. november 19-én.

A kiállítás anyagának kiindulópontját a Magyar Zsidó Levéltárban őrzött, Auschwitzból küldött tábori levelezőlapok adták. 1944 nyarán ugyanis nem sokkal korábban deportált emberektől Waldseeből feladott levelezőlapok érkeztek Budapestre. A lapokat a budapesti zsidó tanácshoz küldték, onnan juttatták el a címzettekhez, s a szövegük nagyjából így hangzott: „Jól vagyok. Dolgozom.”, vagy „Szerencsésen megérkeztem, a szakmámban kaptam munkát.”, vagy „Jól vagyunk. Gyertek utánunk!”. A képeslapok azonban Auschwitzból érkeztek, SS-tisztek diktálták őket azzal a céllal, hogy a még otthon levő címzetteket megnyugtassák, s előkészítsék a további deportálásokat.

Ledényi Attila és Hammerstein Judit (fotó: Balczó Béla)Ez kínálta az alkalmat 2B Galéria felhívására, amely egy levelezőlap nagyságú felületen ad lehetőséget a válaszadásra a Waldseeből érkezett lapokra. A programhoz az eredetileg felkért magyar és kelet-európai művészeken kívül sok más alkotó is csatlakozott.

„A kiállítás emlékezés a XX. század rettenetére, a visszavonhatatlanul megtörténtre, de több egyszerű mementónál. Az emlékezést nem szabad befejeznünk, újra és újra válaszolnunk kell a Waldsee-i levelezőlapokra” – mondta megnyitó beszédében Hammerstein Judit.

A kultúráért felelős helyettes államtitkár bécsi látogatása során a magyar–osztrák kulturális kapcsolatokról és a jövőbeni együttműködés lehetőségeiről tárgyalt Hanspeter Huberrel, a Szövetségi Oktatási, Művészeti és Kulturális Minisztérium Nemzetközi és Kulturális Szekciójának vezetőjével.

 


(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)