Megkezdődött Kelet-Európa legjelentősebb, kortárs képzőművészeti vására, amely mintegy 20 ország kiállítóinak közel 500 művész alkotásait mutatja be a Millenárison. A 2013. november 28–december 1. között, Martonyi János külügyminiszter és Nancy Brinker egykori budapesti amerikai nagykövet asszony fővédnökségével megrendezett Art Market Budapestet Hammerstein Judit, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg.

Az Art Market Budapest olyan művészeti, társadalmi és társasági esemény, amely látványos és élvezetes formában teszi a képzőművészetet könnyen hozzáférhetővé. Célja a széles közönség mobilizálása, magas színvonalú nemzetközi művészeti tartalom biztosítása, a régió képzőművészeti választékának nemzetközi környezetben történő bemutatása és népszerűsítése.

Fotó: Csákvári ZsigmondHammerstein Judit köszöntő beszédében hangsúlyozta: „az Art Market igen sokat tett és tesz azért, hogy Budapest felkerüljön a kortárs képzőművészet nemzetközi térképére. E törekvés jól kiegészíti a nagy állami múzeumok egyre gazdagabb történeti kiállításainak kínálatát, melyből csak három, jelenleg is látható kiállításra hívnám fel a figyelmet: az egyik a Marc Chagall és Ámos Imre ikerkiállítása a Nemzeti Galériában; a második a Szépművészeti Múzeumban látható, Caravaggiótól Canalettóig című, itáliai barokk mestereket bemutató nagyszerű tárlat, a harmadik a 20 századi fotográfia kiemelkedő alakja, Robert Capa nagyszabású centenáriumi tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban.”

Az Art Market Budapest első két évében összesen 14 ország mutatkozott be, ez a szám idén ukrán, svájci, spanyol, horvát, szlovák, lengyel, grúz és lett galériák, művészeti projektek csatlakozásával 20 fölé emelkedik. Az idei vásáron kiemelt szerepet kap a szobrászat, mint látványos, de sokak számára kevésbé ismert és gyűjtött műfaj. A V4 jelenlegi magyar elnökségének látványos kulturális diplomáciai eleme a Visegrad4 – A kreativitás régiója kiállítási szekció, amely cseh, lengyel, magyar és szlovák galériák anyagain keresztül mutatja be a visegrádiak művészeti életét. A vásár fő témájához kapcsolódik a La grande migration című világszínvonalú szakmai esemény. Ennek leglátványosabb eleme a mintegy 20 nemzetközi művész munkásságából válogató nemzetközi kiállítás.

Fotó: Csákvári ZsigmondAz ART+ projekt pedig a társművészetek bevonásával igazi művészeti fesztivállá bővíti a vásárt: keretében performanszok, művészeti akciók is bemutatkoznak.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)