A száz éve született, magyar származású indiai festőnő, Amrita Sher-Gil alkotásaiból nyílt kiállítás a balatonfüredi Vaszary Villában 2013. július 15-én, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma hárommillió forinttal támogatott. A megnyitón Halász János kultúráért felelős államtitkár mondott köszöntő beszédet Salman Khurshid indiai külügyminiszter, Bóka István polgármester, Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, Bogyay Katalin UNESCO-nagykövet és Rajeev Lochan, a Delhi National Gallery of Modern Art igazgatója mellett. Közlemény.
Amrita Sher-Gil magyar édesanya és pandzsábi arisztokrata apa gyermekeként született Budapesten 1913-ban. Magyarországi gyermekéveit követően Párizsban folytatott művészeti tanulmányokat, majd Indiában élt, ahol elismert festővé vált. Európai és indiai kultúrához való kötődéséből fakadóan alkotásaiban ötvözte a hagyományos indiai és a modern európai festészetet.
A száz éve született festőnő tiszteletére az idei évet Indiában Sher-Gil-emlékévvé nyilvánították. E programsorozat része a most megnyílt kiállítás is, amely négy részből áll. Az első részben a művésznő és családja életét bemutató fotókat láthatunk, amelyek nagybátyja, az indológus Baktay Ervin hagyatékában találhatók az Iparművészeti Múzeum Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Gyűjteményében: az Erdőbaktay Gottesmann családról, a Sher-Gil családról és az Umrao Singh – Gottesmann Mária Antónia családról budapesti, dunaharaszti, zebegényi, párizsi és indiai otthonukról, életükről.
A második, Amrita és Magyarország című rész Magyarországon készült Sher-Gil-képeket, a velük összefüggésbe hozható magyar festményeket, illetve a művésznő és családja tulajdonában álló tárgyakat mutatja be. Az Amrita és India című, harmadik rész indiai miniatúrákból, ékszerekből, szárikból áll, amelyek Sher-Gil festészetéhez, indiai identitásához kötődnek. A kiállítás vetítéssel zárul: Patrick Cazals, Navina Sundaram és Sára Sándor Amrita Sher-Gilről szóló dokumentumfilmjét láthatja a közönség.
A Külügyminisztérium, Balatonfüred város önkormányzata és az EMMI összefogásával és anyagi támogatásával létrejött kiállítás, melynek kurátora Keserü Katalin művészettörténész, 2013. augusztus 30-ig látogatható a balatonfüredi Vaszary Villában.
(EMMI/Kultúráért Felelős Államtitkárság)