Újabb 137 szakember ismerte meg idén a legmodernebb múzeumpedagógiai módszereket.

Szentendre, 2011. december 13. – Csaknem 400 hallgató végzett sikeresen 2009-2011 között a szentendrei Skanzenben működő Múzeumi Oktatási és Képzési Központ ingyenes kurzusain, ahol a szakemberek gyarapíthatták múzeumi tudásukat, bővíthették elméleti és gyakorlati ismereteiket, és szakmai kapcsolatokat építettek ki. A MOKK immár harmadik éve szervez a múzeumok jövője szempontjából is stratégiai fontosságú szakmai továbbképzéseket.

A MOKK által szervezett elméleti és gyakorlati képzések célja a kompetenciafejlesztő pedagógusok és múzeumi szakemberek számának növelése, az újszerű múzeumpedagógiai megoldások megismertetése, valamint a múzeumok és a közoktatási intézmények közötti együttműködések megalapozása. A MOKK kurzusait elsősorban a múzeumok különböző szintű vezetői, valamint a múzeumokban dolgozó, a kulturális értékek közvetítésében, interpretálásában résztvevő múzeumi szakemberek, illetve pedagógusok, közoktatásban résztvevő szakemberek részére ajánlják.

Az évek során legtöbben Pest és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jöttek, de már nincs olyan megye, ahová ne jutott volna el az Oktatóközpont híre, s ahonnan még ne érkeztek volna a képzések iránt érdeklődő szakemberek.

Az idén meghirdetett tíz képzés közül hét a múzeumi szakemberek, három pedig a pedagógusok továbbképzését szolgálta. A 137 hallgató az ország különböző megyéiből érkezett, közülük 52 volt pedagógus és 85 múzeumi szakember.

A kurzusok sikere nem csak az oktatás közismerten magas színvonalának, a kiváló előadóknak köszönhető, hanem részben az együttműködésre serkentő felnőttképzési módszerek alkalmazásának, valamint annak a felszabadult, baráti légkörnek is, amivel a szervezők lehetővé teszik a hasonló érdeklődésű szakemberek számára a kötetlen, kreatív együttgondolkozást.

A képzéseket méltán teszi vonzóvá, hogy a kurzusokon való részvétel – a „Múzeumok Mindenkinek” Programnak (TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002) köszönhetően – díjmentes a hallgatók számára. Az Európai Unió támogatása révén a MOKK állja ugyanis a képzés részvételi költségét, a lakóhelytől Szentendréig az utazási, az étkezési és szállás költséget.

A kurzusok végén a hallgatók minden esetben értékelést írnak arról, mennyire feleltek meg várakozásaiknak a Szentendrén tanultak. Íme, néhány gondolat, amelyeket a novemberi „Iskolák és múzeumok partnersége” című képzés hallgatói osztottak meg a szervezőkkel:

„A képzés várakozáson felüli volt. Hasznos tudásanyagot, információkat kaptunk, és szakmailag is feltöltődtünk!”

„… a megbízott előadók olyan lendületet adtak, hogy a véleményem a jövő lehetőségeiről teljesen megváltozott. Most már merek nagyot álmodni!”

„… ilyen jól szervezett, jó hangulatú, családias továbbképzésen még nem voltam! Fontos voltam minden percben!”

„Tudással, bátorsággal és élményekkel térek haza.”

„Rengeteget tanultam a múzeumpedagógia módszertanáról, ami nagy kedvet csinált nekem ahhoz, hogy használjam a múzeum nyújtotta lehetőségeket.” A hallgatók a kurzust követően is aktívan közreműködnek a tanultak hasznosításában. A záró dolgozatukban be kell mutatniuk, miként alkalmazhatóak az új információk a saját intézményükben, két éven át pedig félévente beszámolnak arról, hogyan tudták hasznosítani az Oktatóközpontban szerzett tudást. A végzett hallgatók a tanúsítvány megszerzése után is számíthatnak a MOKK támogató, segítő együttműködésére.

További információ:

Káldy Mária

Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ

Tel: 06 26/502-530

[[[kDlhvLdXq9UyzZyZjmma2FsZHkubWFyaWFAc3pubS5odQ==]]]

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)