Helyi termékeket árusító bolthálózat, az alapanyag-termelés ösztönzése, a néphagyományok megjelenésének segítése a falusi turizmusban – többek között ezt tartalmazza a most elkészült népi kézműves stratégia, amelyet V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár, Halász János, az EMMI kultúráért felelős államtitkára és Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza tárvezetője mutatott be a Hagyományok Házában ma tartott sajtótájékoztatón.
A Nemzeti Vidékstratégia részeként elkészült Mesterségem címere – a használható hagyomány, a népi kézművesség stratégiájának célja föltárni azokat a lehetőségeket, amelyek megtartó erőt jelentenek a társadalom és a gazdaság szempontjából. Bemutat olyan jó példákat, amelyek bizonyítják, hogy lehetséges a hagyomány különféle formáinak hiteles továbbélése, általa pedig a közösség szellemiségében, öntudatában és gazdaságilag is erősödik, gyarapodik, valódi vidékfejlesztő erőként érvényesül.
„A kézművesség egyszerre gazdasági és kulturális tevékenység, közösségformáló erő, szerencsés esetben gazdasági haszonnal is párosul: nem véletlen, hogy Európa-szerte egyre több országban ösztönzik a kreativitás és a kultúra, illetve az azokhoz kötődő iparágak terjeszkedését. A kreatív ipar részeként a népi kézművesség versenyképes munkahelyeket is teremthet, ha ehhez adottak a megfelelő jogi, gazdasági, szakmai, infrastrukturális feltételek”– emelte ki beszédében Halász János. Majd hozzátette: a Nemzeti Közművelődési és Közgyűjteményi Intézeten keresztül, amely 2013. március 31-től 19 területi feladatellátó egységet integrál, a civil szervezetek is kaphatnak szakmai és anyagi támogatást a hagyományápolással összefüggő közművelődési feladataikra, hiszen az Emberi Erőforrások Minisztériumának célja a közigazgatási és finanszírozási keretek megváltozásával segíteni az alkotók és alkotóközösségek munkáját.
Az elkészült stratégia a jelenlegi helyzet feltárása mellett felsorolja azokat a feladatokat és lehetőségeket, amelyek teljesülésével mindaz a kulturális kincs, melyet őseinktől örököltünk, és megőrizve tovább viszünk, napjainkban is a társadalom hasznára válhat. A következő lépés egy intézkedési terv kidolgozása, figyelemmel arra, hogy a következő hét évben az európai uniós pályázatokon elsősorban közösségfejlesztésre és gazdaságélénkítésre lehet majd támogatást nyerni.
A kézműves stratégia letölthető innen.
(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság)