A világörökség részét képező Budavári Palota mozgalmas történetét bemutató új, állandó kiállítást nyitott meg Halász János, az EMMI kultúráért felelős államtitkára a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeumában 2013. november 28-án.

„A budai Vár és Palota története szinte emblematikusan egybeforr a magyar történelemmel: építése és funkciói építészettörténeti és történelmi-politikatörténeti korszakok jelzői is egyidejűleg. A megidézett múlt mellett azonban fontos szólni a jelenről is” – mondta beszédében Halász János.

„A települési önkormányzatok kulturális feladatellátását segítő – az előző kormány idején megszűnt, de 2013-tól újra teremtett – állami forráskeret nemcsak a vidéki önkormányzatok, hanem Budapest főváros számára is új fejezetet nyitott: idén 678 millió forinttal járultunk hozzá a főváros múzeumi, könyvtári és közművelődési feladatainak ellátásához. A támogatási keret a jövő évi költségvetési törvénytervezetben is szerepel, ami igazolja, hogy e partnerség fenntartása és erősítése közös célunk” – tette hozzá.

Ezt követően a kultúráért felelős államtitkár felidézte BTM kiállítás-fejlesztési programjának állomásait. A „Budapest – Fény és árnyék – a főváros 1000 éves története” című, tavaly nyílt állandó várostörténeti kiállításhoz a kulturális kormányzat 75 millió forint támogatást nyújtott. Ennek folytatásként a múzeum központi egységének is otthont adó királyi palota történetének bemutatásához 2012-ben további 40 millió forint múzeumszakmai támogatást biztosított a tárca. E tárlat látható mostantól A Királyi Palota – a kultúra vára. A Budavári Palota története 1686-tól napjainkig címmel.

A királyi rezidencia a budai Várhegy déli részén a 14. századtól épült ki. A múzeum alsó szintjén a középkori királyi rezidencia története látható, amelyhez a 14-16. századi palota feltárt és helyreállított épületrészei kapcsolódnak.

A tárlat, mely nagyrészt 1967-re, a múzeum megnyitására készült el, 2014. első felében részlegesen megújul az EMMI támogatási programjának segítségével. Az új, állandó kiállítás 1686-tól, a töröktől való visszafoglalástól a 19. század 60-as éveiig kíséri nyomon palota változatos történetét építészeti tervek, látképek, fényképek, az épület egykori dekorációjának és berendezésének megőrződött emlékei és rekonstrukciós részletek segítségével, a legmodernebb technikákkal bemutatva.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)