„A történelmi jelentőségű nádasdladányi Nádasdy-kastély homlokzat felújítása” című projekt átadási ünnepségén, valamint a kapcsolódó „Szerelem mindhalálig – és azon is túl” Nádasdy Ferencné gróf Zichy Ilona (1849-1873) című kiállítás megnyitóján mondott beszédet Hammerstein Judit kultúrpolitkáért felelős helyettes államtitkár.
Tisztelt Igazgató Úr! Tisztelt Polgármester Asszony! Tisztelt Családtagok, Alapítványi képviselők, Támogatók! Hölgyeim és Uraim!
Nagy örömmel fogadtam a mai ünnepi eseményre szóló meghívást. Jó tudni és látni, hogy a hozzáértő és elkötelezett szakemberek munkája sikerre vezet, és a vállalt célok megvalósulnak.
Hazánk műemlékállománya a múlt egyik legnagyobb vesztese. Míg a szerencsés országok szinte érintetlenül megmaradt, a távoli múltba visszanyúló városok és emlékek sokaságával büszkélkedhetnek, országunk épített örökségén nehezen gyógyítható sebeket ejtett a múlt, amiket a mi felelősségünk begyógyítani. Bár műemlékeink színvonalukat, értéküket tekintve európai rangú épületek, leromlott állapotuk, helyreállításuk és a nagyközönségnek való bemutatásuk hiánya miatt csak kevés jelent valódi vonzerőt, így turizmusban betöltött szerepük is messze elmarad a nemzetközi átlagtól.
A nádasdladányi kastély saját korának egyik kiemelkedő jelentőségű, reprezentatív építménye volt, s jelenlegi, felújított állapotában sem veszített semmit régi fényéből. Az egykorú visszaemlékezések remekül mutatják a kastély ma is megkapó szépségét:
„…Sokat hallottam már Ladány szépségéről, de amit láttam, ez felülmúlta minden képzeletemet. A park tekervényes pompás útjain haladva, elő-elő kandikál a kastély... Minden oldalról másképp szép e remek építmény… A legmagasabb saroktorony vészharangjával imponál, az emeleti erkélyek, verandák, párkányzat, kiszökellők, élő rózsákkal beszőtt ablakok, teraszok, lépcsőzet és kisebb tornyos részeken, ha végig fut a szem, nem bír megpihenni, mert olyan változatos, kiterjedt és mégis valami barátságos hangulat uralkodik e főúri lak felett.” (A kastély és a park leírása – Vértessyné 1893)
A Fejér megye szívében elhelyezkedő Sárladány a 19. század közepén került a Nádasdy család birtokába, a település ekkortól viseli a Nádasd-Ladány nevet, az itt lévő kastély ezután hosszú évtizedekig a család reprezentatív lakhelyéül szolgált.
A régi kastélyépület átépítése Nádasdy Ferenc és felesége, Zichy Ilona grófnő tervei szerint kezdődött meg, ám az asszony korai halálát követően Ferenc egyedül fejezte be annak kiépítését.
A nádasdladányi kastély több szempontból is egyedülálló „építészeti kincsünk”, stílusát tudatosan választották ki. Az országban jelenleg ez az egyetlen – a nagyközönség számára is hozzáférhető – romantikus (angol-gótikus) kastélyépület, ami a legkiválóbb építészeti keretet biztosítja a romantika tárgykultúrájának és szellemi műveltségének. Az alkalmazott 16. századi angol építészeti stílus kifejezte az építtető ideálját és szellemiségét. A kastély várszerű, ódon hangulatot árasztó külseje megidézte a feudális kort, a Nádasdy család ősi dicsőségét, egy egyedülálló építészeti kuriózumot hozva létre Magyarországon. Talán kevesen tudják, de az épület követi a windsori királyi várkastély építészeti megformálását, mintegy annak kicsinyített másaként.
A kastély igényesen archaizáló kialakítása, reprezentatív belső terei, kényelmes berendezése és modern technikai felszerelése korának legjavát, az arisztokrata életforma foglalatát adta. Sajnos e kastélyon is nyomokat hagyott a történelem, de a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága értő munkája során – mint oly sok más műemlékünk esetében – itt is elkezdődhetett a kastély méltó helyreállítása, hogy az épület visszanyerhesse európai rangját, és megnyílhasson a nagyközönség előtt. A Nádasdy Alapítvány a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának segítségével és a Nemzeti Kulturális Alap hozzájárulásával sikeresen pályázott a kastélyhomlokzat felújításának befejezését biztosító forrásra, az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatására, mintegy 250 millió forint összegben.
A szívós munkát követően felújított kastély és park kezelése példaszerű és sokat ígér a jövőre nézve, reményt nyújt arra, hogy új élettel telve, méltó módon, sokáig fennmaradhat e fontos emlékünk. A támogatásnak köszönhetően nemcsak a kastély homlokzata, de kapcsolódó műrészletei, méltó megjelenését biztosító építészeti, kertépítészeti elemei is megújultak, továbbá az eredeti funkciók ellátását segítő műszaki megoldások is elkészültek. A projekt megvalósulásával a kastélyépület méltó keretet ad Nádasdy Ferencné gróf Zichy Ilona, a kastéllyal együtt élő nagyasszonyt bemutató kiállítás számára. Ma ismét érezhetjük az akkori hangulatot, újra áthatja a kastélyt a korán elhunyt, szeretett feleség jelenléte, a kiállítás címében és tartalmában is jelzi a grófnő lényének jelentőségét.
A tárlat korabeli dokumentumok, fényképek és festmények segítségével mutatja be a grófnő tragikusan rövid életét. A kiállítás a „Felemelő Évszázad” program keretében valósult meg, mely a XIX. század világára, történetére, szellemi életére, erőt és példát adó nagyságára irányítja a figyelmet, emlékezve és emlékeztetve arra az időre, melynek máig ható ereje nemcsak gondolatokban, kimondott és leírt szavakban öltött testet, hanem a képzőművészetben, az építészetben is maradandót alkotott.
Zichy Ilonának nem adatott meg, hogy felnevelje gyermekeit, férjével együtt felépítse tervezett otthonát, hogy „Istennek dicső házat” emeljen, vagy jótékony tetteivel gyámolítsa a rászorulókat, ahogyan azt a korabeli nagyasszonyok tették. Az életmű kiteljesítése családja nőtagjaira, utódaira hárult, életének megismerése mégis tanulságos lehet, hisz általa bepillantást nyerhetünk egy főúri család hazafias szellemben zajló életének mindennapjaiba.
A mai nap mindkettőjük számára nagy jelentőséggel bír. A grófnő emlékére készült kiállítás mellett a kastély is fontos mérföldkőhöz érkezett. Alapkőletételének 138. évfordulójára ismét homlokzatának eredeti pompájában várja a vendégeket.
Magam és a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma részéről ezúton szeretnék köszönetet mondani mindenekelőtt azoknak, akiknek támogatása révén a kastély ismét régi fényében pompázhat. Köszönöm a támogató országoknak, Igazgató úrnak, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága munkatársainak, a Nádasdy család tagjainak, a Nádasdy Alapítványnak és Kacskovics Fruzsina asszonynak, a Nemzeti Kulturális Alapnak és a lelkes támogatóknak, hogy a kastély mind épített, mind szellemi értékei terén megújulhatott.
Engedjék meg, hogy a korábban már idézett látogató szavaival zárjam mondandómat: „… annyi kedves emlékkel távozánk Ladányból, hol oly fennkölt szellem honol, hol szeretet, kegyelet fűzi egymáshoz a család tagjait, és a tudomány és művészet iránti igaz érzete lengi át ezt a magas légkört, mellyel ott találkozunk!”
A megszépült kastélyt örömmel adom át, megnyitva egyúttal a kiállítást is, közös élményre, a kastély, az emlékkiállítás és a park megtekintésére, a hely történelme és szellemisége átélésére biztatva Önöket.
(Kultúráért Felelős Államtitkárság)